Zegarki z diamentami - czym kierować się przy wyborze?

Zegarki z diamentami - czym kierować się przy wyborze?

Zegarek z diamentami, co coś więcej niż zwykły czasomierz, to efektowna ozdoba kobiecej ręki. Nadaje każdej stylizacji szyku i elegancji. Czym kierować się przy zakupie zegarka z diamentami?


Czym się kierować podczas zakupu zegarka z diamentami?

Kobiety kochają diamenty, co potwierdziła swoją piosenką Marilyn Monroe „Diamond are a Girl's Friend”. Są stosowane przy wykończaniu zegarków z półki premium. Najczęściej zastępują indeksy w zegarku. Często umieszczone są również na lunecie, kopercie lub “uszach”. Biżuteryjne zegarki zdobione diamentami pasują niemal do wszystkiego, choć najlepiej prezentują się w towarzystwie wieczorowej kreacji.


Na jakie elementy zwracać uwagę przy zakupie zegarka z diamentami?

Przed zakupem zegarka z diamentami, powinnaś odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Jaki masz budżet na zakup zegarka? - przeciętne cena zegarka z diamentami mieści się w przedziale od 4000 do 10000. Z tego powodu warto dokładnie przemyśleć swój zakup i wybrać model, który najlepiej wpisze się w gusta i potrzeby.

  • Czy zegarek będziesz nosić na co dzień, czy tylko na wyjście? Klasyczny czy biżuteryjny? W zależności od przeznaczenia możesz wybierać z zegarków bardziej biżuteryjnym charakterze (np. bransoletą z dużymi ogniwami lub bransoletą mediolańską) lub postawić na modele w minimalistycznym i sportowym stylu.
  • Jakiej marki ma być zegarek z diamentami? Wybieraj z uznanych i renomowanych marek szwajcarskich, które dają gwarancję jakości i wysokich standardów wykonania.

 

Diamenty w zegarku. Co musisz wiedzieć?


1.Rozmiar i jakość (karaty)

Diament jest najdroższym i najbardziej znanym kamieniem szlachetnym. Powstaje w wyniku krystalizowania się węgla. Proces ten trwa długo od 1 do 3 miliardów lat, na głębokości 300- 400 km pod poziom morza, w wyniku działania wysokiego ciśnienie i temperatur. Wielkość diamentów mierzona jest w karatach (1 karat to 0,2g) z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku. Rozmiar i ilość diamentów mają wpływ na cenę zegarka. Kamienie szlachetne o nienagannym szlifie i czystości są droższe od tych kamieni o mniejszym połysku. Cena zegarka z diamentami jest zależna od „czterech C”, czyli:

  • karat- masa kamieni. Duży diament jest droższy niż dwa kamienie o tej samej masie. Jest to spowodowane tym, że duże kamienie rzadziej występują w przyrodzie;
  • barwa- idealny diament jest przezroczysty, takie kamienie występują bardzo rzadko. Dlatego im diament jest bielszy, tym jego cena jest wyższa;
  • czystość- diamenty mają skazy wewnętrzne (inkluzje) oraz zewnętrze. mają one duży wpływ na efekt załamania światła. Im jest mniej skaz, tym cenniejszy jest diament;
  • szlif- surowy diament jest bez połysku. Nabiera go dzięki odpowiedniej obróbce. Idealny diament rozszczepia promienie świetlne od swojej powierzchni.


2. Szlif diamentu

Rodzaj szlifu wpływa na cenę diamentu. Im bardziej skomplikowany szlif, tym kamień jest droższy. Źle wykonany szlif może spowodować spadek wartości diamentu nawet o połowę. Do zegarków z diamentami stosuje się głównie kamienie o okrągłym szlifie.


Zegarki z diamentami - inne rzeczy, które warto brać pod uwagę

Stylistyka i wzornictwo tarczy

Tarcze zegarków z diamentami mogą przybierać najróżniejsze formy wykończenia.


Tarcza z masy perłowej
Głębia kolorów, powoduje na tarcza z masy perłowej grę świateł.. Tarcze z masy perłowej najczęściej występuje w odcieniach białym, srebrzystym lub kremowym.


Tarcza emaliowana
Emaliowane tarcze zegarków powstają w wyniku wypalenia porcelanowej warstwy, a następnie wypolerowania do uzyskania pożądanego efektu. Tarcza ze stali nierdzewnej jest materiałem bardzo łatwym w obróbce. Cyferblat jest złocony lub galwanizowany. Ten rodzaj tarczy występuje w bardziej przystępnych cenowo modelach zegarków z diamentami.


Indeksy
Zegarki z diamentami mogą mieć mają grawerowane, tłoczone, a nawet malowane indeksy.
W wielu niektórych modelach zegarków indeksy zdobione są diamentami.

Mechanizm: kwarcowy czy mechaniczny?

Mechanizm nazywany jest sercem zegarka. Zegarek kwarcowy zasilany jest energią z baterii. Powoduje ona wyładowania elektryczne na powierzchni kryształu, wprowadzając go w drgania o określonej częstotliwości. Zliczane są przez układ cyfrowy i prezentowane w postaci odmierzania czasu na tarczy zegarka. 
Mechanizm mechaniczny znany jest od wieków. Jego podzespoły napędzane są przez właściwe naciągniętą sprężynę. Nakręcanie zegara powoduje zwijanie sprężyny na wałek, powstaje wtedy energia kinetyczna. Podczas powolnego rozwijania się sprężyny wyzwalana jest energia, która napędza podzespoły. Dlatego zegarki z mechanizmem mechanicznym należy nakręcać średnio co 30 godzin.

Dokumenty potwierdzające oryginalność diamentów

Każdy diament, który jest dostępny w sprzedaży, musi mieć certyfikat jednego z międzynarodowych laboratoriów: GIA, HRD lub IGI. Każdy diament ma wygrawerowany laserowo numer identyfikacyjny. Powinien być identyczny jak ten znajdujący się na certyfikacie.

Na certyfikacie muszą znajdować się informacje o diamencie, czyli:

  • numer identyfikacyjny,
  • rodzaj i kształt szlifu,
  • wszystkie parametry dotyczące szlifu,
  • wymiary,
  • liczba karatów,
  • barwa,
  • czystość.


Certyfikaty autentyczności diamentów wystawiają trzy międzynarodowe laboratoria:

  • GIA- (Gemological Institute of America) powstał w latach 30. XX w Ameryce. Jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych laboratoriów badających jakość diamentów.
  • HRD- The Diamond High Council (Hoge Raad voor Diamant) powstało w 1973 roku w Antwerpii w Belgii.
  • IGI- International Gemological Institute w 1975 roku w Antwerpii. Obecnie oddziały OGI znajdują się na całym świecie.

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium