Zegarki vintage vs zegarki retro: jaka jest różnica

Zegarki vintage vs zegarki retro: jaka jest różnica


Czy zegarek vintage i zegarek retro jest tym samym? Zdecydowanie nie! Chociaż wiele osób je myli, prawdziwi miłośnicy czasomierzy powinni potrafić odróżnić je na pierwszy rzut oka. Warto wiedzieć, dlaczego zegarki z historią są tak cenne i w jaki sposób można rozpoznać model vintage.


Co to są zegarki vintage?

Przez zegarki vintage należy rozumieć stare zegarki naręczne, które zostały wyprodukowane w ubiegłym wieku, a nawet jeszcze starsze. Zazwyczaj są to egzemplarze mechaniczne, ale znaleźć można takie z mechanizmami kamertonowymi i elektromechanicznymi.
Trudno określić graniczną datę, po której zegarek uznawany jest za model vintage. Wielu specjalistów uznaje jednak za taką rok 1980. Stare zegarki wcale nie są łatwe do zdobycia. Zazwyczaj odkupić je można od kolekcjonerów hobbystów. Wiele wśród nich prawdziwych białych kruków, które wyprodukowane zostały w ograniczonej liczbie egzemplarzy.
Starsze zegarki, produkowane przed 1970 rokiem, są niemal wyłącznie mechanicznie. Oznacza to, że są one nieco mniej kosztowne i co paradoksalne, czasami łatwiej pozwolić sobie na starszy zegarek niż ten całkowicie współczesny. Można zakupić kilka modeli, z różnymi komplikacjami, które nie zrujnują niczyjej kieszeni. Oczywiście nie jest to ogólne prawo – są egzemplarze wyprodukowane w bardzo małej liczbie sztuk. Z tego powodu ich dostępność na rynku może być znikoma.

Czym są zegarki retro?

Zegarki retro to współcześnie zaprojektowane zegarki inspirowane jedynie stylistyką ubiegłej epoki. Są one preferowane przez ludzi ceniących sobie klasykę. Cieszą się dużą popularnością wśród osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup oryginalnych zegarków vintage, w niektórych przypadkach dość kosztownych. Posiadają one pewne cechy oryginałów sprzed lat, ale w unowocześnionej wersji. Zegarki w stylu retro ma w swojej ofercie większość producentów, dotyczą więc one różnej półki cenowej.

Dlaczego warto zainteresować się zegarkami vintage? Dlaczego są teraz modne?

Zegarki vintage na nadgarstku są łatwe do rozpoznania. Wyróżniają się swoim wyglądem, szlachetnym stylem. Tym, po czym łatwo jest poznać zegarek vintage, jest z pewnością ich niewielka koperta. Współcześnie produkuje się czasomierze o średnicy 39-42 milimetry, a nawet większe. Tymczasem kilkadziesiąt lat temu miały one 32-35 milimetrów. Obecnie w takim rozmiarze sprzedaje się raczej zegarki damskie. Ich delikatność jest jedną z najbardziej zauważalnych cech.
Na przestrzeni wielu lat, biznes zegarmistrzowski dotykały różnorodne kryzysy. Sprawiały one, że brakowało różnego typu materiałów niezbędnych do produkcji zegarków. Przez to zegarki w niektórych przypadkach tylko wyglądały na kosztowne, a w rzeczywistości produkowane były z tańszych materiałów. Jeżeli więc coś jest vintage, wcale nie musi oznaczać realnej wysokiej wartości. Ich cena w wielu przypadkach wynika po prostu z sentymentu. Trzeba to brać pod uwagę, jeżeli modele vintage chce się kupić z innych pobudek niż kolekcjonerstwo.
Tym, co najbardziej cenią fani zegarków vintage, jest ich niepowtarzalność. Przez to, że urządzenia te dostępne są w ograniczonej liczbie egzemplarzy, istnieje małe prawdopodobieństwo spotkania drugiego jego posiadacza. To sprawia, że właściciele modeli vintage dołączają do wąskiego grona. W wielu przypadkach są to egzemplarze z limitowanej zaledwie edycji. Tym bardziej szanse na znalezienie modelu w dobrym stanie maleją. To z pewnością napędza popyt.


Jak kupować zegarki vintage?

Upolowanie rzadkiego modelu zegarka wcale nie jest łatwe. Prawdziwie niepowtarzalne modele osiągają niebotyczne kwoty, są dostępne raczej w domach aukcyjnych i pewnie poza zasięgiem przeciętnego fana zegarmistrzostwa.
Nie jest to jednak reguła. Historia i pochodzenie zegarka mogą odgrywać ogromną rolę w znaczeniu i cenie zegarka vintage. W tym przypadku model, który miał jednego właściciela i nie był nigdy noszony, osiągnie znacznie wyższą kwotę niż czasomierz zużyty, który przeszedł przez ręce niezliczonych ludzi. Także historia samego właściciela może mieć wpływ na ostateczną cenę.
Ocena realnego stanu zegarka to prawdziwa sztuka, której opanowanie może zająć lata. Jednak podstawy sprawdzenia, jaką wartość może mieć czasomierz, wcale nie są trudne. Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, co widzisz.

  • Czy na powierzchni i obudowie zewnętrznej dostrzegasz rysy, odpryski, wgniecenia i grawery?
  • Czy tarcza jest wyraźnie widoczna?
  • Czy pojawia się rdza albo materiał się utlenia?


Przy zakupie zegarka vintage ważne jest, by sprawdzić, czy czasomierz jest zgodny z okresem, w którym go wyprodukowane, czy w tym czasie znajdował się w serwisie oraz, czy dokonano wymiany oryginalnych części na inne. To wszystko powie o jego prawdziwej wartości. W razie wątpliwości zawsze powinno zwrócić się do osoby znającej się na czasomierzach, szczególnie jeżeli zakup opiewa na wyższą kwotę.
Zegarki vintage powinno się kupować w pewnych, legalnych źródłach. Tylko wówczas można mieć pewność zakupu oryginalnego modelu.

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium