Sposoby noszenia zegarka

Sposoby noszenia zegarka

Jak nosić prawidłowo zegarek? To pytanie, które tylko pozornie jest proste. Istnieje kilka reguł, które warto brać pod uwagę zanim zapniemy zegarek na nadgarstku.

Zegarek na lewej czy prawej ręce?

Powszechnie przyjęte jest, że zegarek powinien być noszony na lewej ręce. Nie jest to jednak sztywną regułą. Fakt, że zegarek nosimy na lewej, a nie na prawej ręce nie wynika bowiem z zasad etykiety, ale z codziennej praktyki. Nosimy zegarek na lewej ręce, ponieważ tak jest bardziej komfortowo. Po pierwsze w przypadku osób praworęcznych lewa ręka jest mniej obciążona, a tym samym sam zegarek nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Po drugie wygodniej jest kręcić koronką i ustawiać zegarek prawą dłonią (jeśli jesteśmy praworęczni). Zegarek noszony na mniej dominującej ręce jest poza tym mniej narażony na uderzenia czy otarcia.


O tym, że zegarek zakładamy na lewy, a nie prawy nadgarstek, decyduje potrzeba wygody i estetyka. Czy noszenie zegarka na prawej ręce jest błędem? Zakładając zegarek na prawy nadgarstek, nie popełnimy wielkiego faux-pas (zwłaszcza gdy jesteśmy osobami leworęcznymi). W ogóle warto trzymać się zasady, że nosimy zegarek na tym nadgarstku, na którym jest nam... wygodniej.

Jak prawidłowo nosić zegarek?


Istnieje jeszcze kilka zasad, które warto brać pod uwagę, zakładając zegarek. Zasady te (podobnie jak w przypadku wyboru nadgarstka) wynikają bardziej z praktyki niż savoir vivre.

Oto one:

  • Mężczyzna nie powinien nigdy nosić luźno zegarka na nadgarstku. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której zegarek obraca się na nadgarstku o 360 stopni. Prawidłowo noszony czasomierz w trakcie ruchu powinien poruszać się nieznacznie w górę i w dół nadgarstka. Ta zasada nie dotyczy jednak zegarków damskich. Tutaj panuje większa dowolność. Zegarki damskie można nosić wygodnie lub luźno na nadgarstku jak bransoletka.
  • Zegarka na rękę nie należy nosić zbyt ciasno. Jeśli zegarek zostawia odcisk na nadgarstku, jest zbyt ciasny i należy go poluzować. Wielkość "luzu" w bransolecie czy pasku możesz określić w prosty sposób. Przestrzeń powinna być na tyle duża, aby można było włożyć mały palec od strony przegubu między nadgarstek a pasek zegarka.
  • Pasek skórzany potrzebuje kilku dni na "dostosowanie się" do kształtu nadgarstka. Dopiero po tym czasie możemy go wyregulować.
  • Podczas noszenia koszuli z długim rękawem zegarek powinien być w pełni widoczny tylko wtedy, gdy ramię jest zgięte. Gdy stoimy, zegarek nie powinien być widoczny pod mankietem koszuli.
  • Nigdy nie nosimy zegarka na mankiecie koszuli.
  • Do aktywności sportowych warto wybrać zegarek na pasku kauczukowym albo z prawidłowo ustawioną bransoletą (odpowiednim luzem). W trakcie aktywności nadgarstek lekko powiększa swoją objętość i wówczas należy nieco poluźnić pasek, aby nie uciskał przegubu.

Jak widać, zasad prawidłowego noszenie zegarka jest całkiem sporo. Warto o nich pamiętać i po zakupie nowego czasomierza od razu dopasować go do nadgarstka. Ważne jest, by sklep stacjonarny oferujący zegarki na rękę dawał również możliwość skrócenia i dopasowania bransolety lub docięcia kauczukowego paska. Wówczas dopasujemy zegarek idealnie do naszego nadgarstka.

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium