Chronometr vs chronograf - czym się różnią?

Chronometr vs chronograf - czym się różnią?

Pojęcie chronometr i chronograf są często mylone przez początkujących posiadaczy zegarków. Czym się tak naprawdę różnią?


Co to jest chronometr?


Chronometr mierzy działanie zegarka i potwierdza, że ruch zegarka został przetestowany i skontrolowany przez oficjalną organizację, na określonych zasadach. Nie ma to nic wspólnego z funkcjami zegarka. Zegarek mechaniczny, a ściślej jego ruch, to mikromechanika. Jak na każdy silnik mechaniczny polegający na częściach ruchomych, wpływają na niego czynniki wewnętrzne i zewnętrzne.
Ruch podlega czynnikom zewnętrznym, takim jak wilgotność, ciepło/zimno, ciśnienie, magnetyzm lub grawitacja. Ponieważ jest to silnik, nigdy nie będzie w stanie zapewnić 100% wydajności ani w określonym momencie, ani w całym cyklu życia. Precyzja była i jest ciągłą obsesją zegarmistrzów, ale w rzeczywistości żaden śmiertelnik nie był w stanie uzyskać 100% dokładności pomiaru przez cały czas za pomocą zegarka. Zegarki mechaniczne są i zawsze będą niedokładne.
Chronometr, w nowoczesnej definicji, to zegarek, który został przetestowany i certyfikowany w celu spełnienia określonych standardów dokładności. „Chronometr” to nie tylko nazwa, którą każda marka zegarków może wydrukować na tarczy zegarków. Jest to oficjalna nomenklatura, zdefiniowana przez precyzyjne reguły – w tym normy ISO 3159, które określają definicję terminu „chronometr”, opisującą kategorie, program badań i dopuszczalne minimalne wymagania dotyczące chronometrów na nadgarstku. Tylko zegarki, które przeszły serię testów określonych przez C.O.S.C., mogą mieć nadrukowane na swoich tarczach słowo „chronometr”.


Co to jest chronograf?


W przeciwieństwie do chronometru, chronograf nie ma nic wspólnego z precyzją ruchu. Chronograf to dodatkowa funkcja dodana do podstawowego wyświetlacza. Jest to instrument, w którym można uruchomić, zatrzymać i przywrócić do zera niezależną wskazówkę sekundową poprzez kolejne naciskanie na przyciski (lub cokolwiek, co może uruchomić mechanizm chronografu).
Współczesne chronografy to standardowe zegarki wskazujące czas, a także posiadające dodatkową funkcję pomiaru krótkich okresów. Zaawansowane chronografy posiadają aż trzy niezależne wskazówki umożliwiające na dokładniejsze odliczanie upływu czasu. Poza sekundami odmierzają także również bieg godzin oraz minut z dokładnością na poziomie 1/60, a nawet do 1/100 sekundy.
Mechaniczne chronografy to złożone mechanizmy, które wymagają wielu badań i rozwoju, a także wykwalifikowanych zegarmistrzów do zmontowania i dostosowania.

Zegarek Longines z chronografem


Czy zegarek może mieć zarówno chronograf, jak i chronometr?


I tak i nie… Chronograf sam w sobie nie może być certyfikowany chronometrem. Obecnie nie ma standardu poświadczającego dokładność samego chronografu. W niniejszym przypadku „sam chronograf” oznacza przyrządy sportowe (takie jak stopery), które mają tylko funkcję chronografu, bez wskazania aktualnego czasu.
Jeśli chodzi o zegarki wyposażone w chronograf, mogą mieć certyfikat chronometru – jeśli spełniają wymagania wymienione wcześniej. W tym kontekście chronograf jest po prostu uważany za dodatkową funkcję i nie ma wpływu na testy przeprowadzane przez C.O.S.C. Jedynym wymaganiem jest to, aby zegarek – a więc pomiar bieżącego czasu – był dostosowany do wysokiej precyzji.

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium