Kto kiedy wita Nowy Rok?

Kto kiedy wita Nowy Rok?

Kto pierwszy wita Nowy Rok a kto najpóźniej? Jakie tradycje związane są ze świętowaniem Nowego Roku na świecie?


Kiedy witają Nowy Rok na świecie?


Pierwszy kraj, który wita nadchodzący Nowy Rok, to Line Islands (Wyspy Line, Sporady Środkowopolinezyjskie) między innymi wyspa Kiribati i wyspa Karoliny (UTC +14). Na tych wyspach Nowy Rok rozpoczyna się już w Sylwestra (31 grudnia) o 11:00 polskiego czasu. W Australii następuje to nieco później, bo o godzinie 15:00. Obywatele bardzo hucznie świętują tam sylwestra. Odbywają się liczne koncerty, pokazy fajerwerków i festiwale muzyczne. Następnie zmiana daty nadchodzi nad Azję i Rosję. W Pekinie (UTC +8) następuje to o 17:00, w Bangkoku 18:00, w Dubaju 21:00, w Sankt Petersburgu i Moskwie Nowy Rok przyjdzie o godzinie 22:00 naszego czasu. Następnie jest większość krajów europejskich, w tym również Polska, co następuje oczywiście o 0:00 czyli UTC +1. Godzinę później fajerwerki strzelają w Londynie, Lizbonie i Madrycie. W Ameryce Nowy Rok będzie świętowany, kiedy Polacy będą już odsypiali nocne szaleństwa. W Nowym Jorku i Waszyngtonie o 6:00 rano naszego czasu (1 stycznia), w Los Angeles i Las Vegas aż o 9:00. Nowy Rok przychodzi na końcu (o godzinie 13:00) na wyspy Baker i Holand. Ponieważ są to jednak bezludne rezerwaty przyrody, ostatni o godzinie 11:00 świętować będą mieszkańcy Honolulu na Hawajach.

Tradycje sylwestrowe w różnych zakątkach świata

Nie wszędzie świętowanie nadchodzącego nowego roku odbywa się w taki sam sposób, co w Polsce. Wszystko zależy od lokalnej tradycji i kultury. Brazylijczycy lubią się zbierać na swojej dumie – słynnej plaży Copacabana, gdzie tańczą ubrani w biały strój, co symbolizuje szczęście i spokój.
W Rosji Nowy Rok świętuje się dwukrotnie, a w tradycji prawosławnej ten dzień jest nawet ważniejszy od Bożego Narodzenia. To wówczas Dziadek Mróz i Śnieżynka przynoszą dzieciom prezenty.


Sylwester to także ważna data w tradycji chińskiej. Przygotowania do niego rozpoczyna się już miesiąc wcześniej, sprzątając, wyrzucając niepotrzebne przedmioty i wypędzając w ten sposób złe duchy. W pierwszych dniach nowego roku nie można się kąpać, ani dotykać miotły, aby nie pozbyć się szczęścia. Sylwester tradycyjnie ma barwę czerwoną. Pojawiają się więc liczne lampiony oraz fajerwerki. Wierzy się, że w ten sposób odstrasza się straszną bestię połykającą ludzi. Po północy wykonuje się taniec smoka, którego uprzednio robi się z drewna, bambusa oraz papieru, a w którego wnętrzu płonie lampion.

Mieszkańcy Filipin z pewnością nadejście nowego roku świętują najgłośniej. Specjalnie wydają hałaśliwe dźwięki z różnych instrumentów, aby w ten sposób odstraszyć od siebie złe duchy i przegnać pecha. Do puszek wkłada się monety, których zadaniem jest głośne brzęczenie. Do tego Filipińczycy ubierają się również bardzo kolorowo, aby z entuzjazmem przywitać nadchodzące dwanaście miesięcy. Używają także różnych figur, których zadaniem jest przywołać płodność i obfitość. Specjalne zadanie mają dzieci. Muszą one skakać jak najwyżej, aby szybko rosnąć w nowym roku. Przed północą, dla dodatkowego bezpieczeństwa, wszyscy powinny zjeść 12 winogron. W ten sposób cała rodzina zabezpieczy dla siebie pomyślność na nadchodzący czas.

Czym jest czas UTC?

UTC (ang. Coordinated Universal Time, Universal Time Coordinated) to wzorcowy czas, który ustalany jest na podstawie międzynarodowego czasu atomowego (TAI). Wskazania UTC uwzględniają wahania związane z ruchem obrotowym ziemi oraz czasem słonecznym.
Przed rokiem 1972 ten czas nosił nazwę Greenwich Mean Time (GMT), ale obecnie określa się go mianem uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC). Znany jest również jako „Czas Z” lub „Czas Zulu”. Czas ten wyświetlany jest w zegarkach z funkcją GMT.

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium