Jak dopasować zegarek męski do ubioru?

Jak dopasować zegarek męski do ubioru?

Każdy zegarek powinno się dopasowywać bezpośrednio do rodzaju stroju, do jakiego będzie on noszony. Różne zegarki różnią się bowiem swoimi detalami i ogólnym charakterem. Zasada jest prosta – im bardziej formalny jest strój, tym bardziej stonowany powinien być czasomierz. W przypadku mody męskiej jest to zdecydowanie bardziej sformalizowane niż w przypadku mody kobiecej.

Jaki zegarek do fraka? 

Bardzo elegancki frak, który przecież zakłada się na siebie tylko w wyjątkowo odświętnych sytuacjach, wymaga równie niecodziennego czasomierza. Specjaliści od etykiety zalecają, aby zrezygnować w jego przypadku z zegarka zakładanego na przegub dłoni, a zamiast tego wybrać zegarki kieszonkowe typu sawonetka lub lepinka. Służy on wówczas tylko do dyskretnego sprawdzania godziny i nie odciąga uwagi od idealnie skrojonego stroju.

Jaki zegarek do smokingu lub garnituru wieczorowego?

Do strojów wieczorowych najbardziej odpowiedni jest klasyczny zegarek na pasku skórzanym z jasną tarczą. Koperta może być zarówno w kolorze srebra, jaki i złota. Najbezpieczniejszą opcją jest prosty zegarek na czarnym pasku, który nie będzie się nadmiernie rzucał w oczy. W przypadku takich formalnych strojów uwagę zwraca się także na prestiż marek. Mężczyźni ubierający się w smokingi, powinni dobierać czasomierz jednej z najbardziej uznanych, przede wszystkim szwajcarskich marek. To także jest jedna z zasad właściwego stroju formalnego.

Zegarek do garnituru na co dzień

Do garnituru codziennego, noszonego na przykład do pracy, pasować będzie zarówno taki sam model, jak do garnituru wieczorowego, jak i niewielkich rozmiarów cienki chronograf. Jeżeli pasek jest skórzany, jego kolor powinien być zgodny z kolorem obuwia albo innymi skórzanymi elementami stroju, na przykład paskiem, wizytownikiem albo rękawiczkami. Dotyczy to jedynie głównego koloru (brązowy lub czarny), a nie odcieni. Z kolei metalowe elementy zegarka muszą być zgodne z kolorem metalu występującym w stroju, przede wszystkim z klamrą paska. Zawsze najlepiej obroni się zegarek klasyczny, ewentualnie taki w stylu retro.

Garnitur sportowy i zegarek

Swobodny charakter garnituru daje duże możliwości doboru zegarka. Pasują do niego zarówno klasyczne zegarki jak i bardziej sportowe chronografy, piloty czy nawet zegarki nurkowe. Mogą mieć one bardziej wyrazistą tarczę i wiele więcej funkcji.

Jak dobrać  zegarek do s trój casual?

Do codziennego stroju „na luzie” pasują grubsze zegarki z większą tarczą. Są one bardzo wyraziste także z uwagi na zastosowanie odważniejszych kolorów tarczy albo paska. Do stroju casualowego pasują tak naprawdę wszelkie rodzaje czasomierzy, także te bardzo klasyczne. W tym wypadku można więc mówić o piramidzie, w której im mniej elegancki jest strój, tym więcej czasomierzy można do niego dopasować. Z tego powodu zawsze warto mieć przynajmniej jeden naprawdę elegancki model na skórzanym pasku, w kolorze dopasowanym do obuwia. Ewentualnie dodatkowe czasomierze dokupować warto, jeżeli już posiada się w garderobie tę bazę.

 

Podsumowanie

  • Strój formalny - frak, żakiet do tego typu stroju, najbardziej pasują zegarki kieszonkowe typu sawonetka lub lepinka.
  • Strój formalny - smoking i garnitury wieczorowe do tego typu stroju pasują klasyczne zegarki na pasku skórzanym z jasną tarczą, koperta może być w kolorze srebra jaki i złota.
  • Strój elegancki - garnitur codzienny Do garniturów codziennych możemy założyć podobnie jak do garnituru wieczorowego klasyczny zegarek na pasku,jak również niewielkich rozmiarów cienki chronograf.
  • Strój elegancki garnitur sportowy w tym typie stroju mamy dość duże pole manewru przy wyborze zegarka. Będą tu pasować zarówno klasyczne zegarki jak i bardziej sportowe chronografy, piloty czy nawet nurki.
  • Strój casual tu możemy wybrać zegarki które mają większą średnice są grubsze, mogą też być odważniejsze kolory na tarczy czy pasku.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium