Zegarki vintage vs zegarki retro: jaka jest różnica

Czy zegarek vintage i zegarek retro jest tym samym? Zdecydowanie nie! Chociaż wiele osób je myli, prawdziwi miłośnicy czasomierzy powinni potrafić odróżnić je na pierwszy rzut oka. Warto wiedzieć, dlaczego zegarki z historią są tak cenne i w jaki sposób można rozpoznać model vintage.

Jaki zegarek wybrać na szczupły nadgarstek?

Kupując idealny zegarek, musisz pomyśleć o jego kluczowych elementach. Średnica koperty, jej grubość, szerokość paska, materiał, z jakiego jest wykonany i wszelkie szczegóły zegarka to podstawowe cechy, które należy wykorzystać, aby znaleźć odpowiedni czasomierz. Szczególnie jeżeli twój nadgarstek jest wyjątkowo smukły, trudniej jest dobrać odpowiedni model. Oto kilka podstawowych cech, które trzeba wziąć pod uwagę.

Jak działa zegarek hybrydowy?

Klasycznych zegarków mechanicznych nie trzeba nikomu przedstawiać. Także smartwatche już od kilku lat cieszą się bardzo dużą popularnością. Na rynku oferowana jest również propozycja pośrednia. Typ czasomierza,  który te dwa rodzaje czasomierzy łączy w jedno – zegarek hybrydowy.

Na damski nadgarstek: zegarki z masą perłową

Masa perłowa kojarzy się przede wszystkim z elegancją i połyskiem. Ten materiał jest bardzo luksusowy, dlatego wykorzystuje się ją w produktach najbardziej znanych i przy okazji najbardziej kosztownych marek zegarmistrzowskich. Szczególnie często masa perłowa pojawia się na damskich czasomierzach.

Rodzaje zapięć w paskach do zegarków

Rodzaj zapięcia ma tak samo duże znaczenie dla wyglądu zapięcia, co pasek. Nie każdy zegarek jest zapinany w taki sam sposób. Różnice między nimi wynikają z kwestii wizualnych, wygody oraz rodzaju czasomierza. Oto przegląd najbardziej popularnych rozwiązań.

Dlaczego nie warto wymieniać baterii w zegarku we własnym zakresie?

Właściciele zegarków mechanicznych nie muszą martwić się problemem wymiany baterii. Baterię trzeba jednak wymieniać w przypadku posiadania zegarka kwarcowego. To w nim bateria srebrowa, a rzadziej litowa, dostarcza energii niezbędnej do pracy. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której taka wymiana jest niezbędna, nie warto robić tego samodzielnie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zaniesienie czasomierza do zegarmistrza, który profesjonalnie podejdzie do tego zadania i nie uszkodzi delikatnego mechanizmu.

Jak dbać o wodoszczelność zegarka?

Większość oferowanych obecnie w sprzedaży zegarków jest wodoszczelna w zakresie od 1 do 30 ATM lub więcej. Jednocześnie większość osób nie wie, co wodoodporność w rzeczywistości oznacza i co robić, aby czasomierz pozostał odporny na działanie wody przez jak najdłuższy czas.

Renowacja zegarka - na czym polega?

Z pewnością wielu z was ma w szufladzie stary zegarek, który został nam w spadku po jednym z członków rodziny wujku, dziadku, babci czy pradziadku. Zazwyczaj są to zegarki uznanych i renomowanych szwajcarskich marek. Co zrobić z takim zegarkiem? Czy warto oddać go do renowacji?

Jak dopasować zegarek męski do ubioru?

Każdy zegarek powinno się dopasowywać bezpośrednio do rodzaju stroju, do jakiego będzie on noszony. Różne zegarki różnią się bowiem swoimi detalami i ogólnym charakterem. Zasada jest prosta – im bardziej formalny jest strój, tym bardziej stonowany powinien być czasomierz. W przypadku mody męskiej jest to zdecydowanie bardziej sformalizowane niż w przypadku mody kobiecej. Jaki zegarek pasuje do fraka, a jaki do smokingu? Czy można ubrać złoty zegarek do jeansów?

Zegarki z brązu - w czym tkwi ich urok?

Używanie brązu do produkcji zegarków to trend, który w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Jest to oczywiście powrót do korzeni, bo pierwsze zegarki były wykonywane właśnie z tego stopu. Firmy zegarmistrzowskie wykorzystują tę modę do tworzenia swoich nowych projektów. Dlaczego warto kupić taki czasomierz?

Subtarcze w zegarku – jakie są ich rodzaje?

Subtarcze to inaczej minitarcze, które znajdują się na głównej tarczy zegarka. Pełnią one różne funkcje. Mogą być sekundnikiem, wskazywać na fazy księżyca, czy pokazywać godzinę w innej strefie czasowej. Są więc ich różne rodzaje. Oto wybór najpopularniejszych subtarczy. 

 

Dlaczego zegarki ustawane są na godzinę 10:10?

Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło „zegarek”, większość wyników wyszukiwania obrazów pokaże tarcze ze wskazówkami ustawionymi na godzinie 10:10. Pewnie jesteś ciekaw, skąd taka zbieżność. Pomimo powstania wielu mniej lub bardziej szalonych wyjaśnień, czas rozwiać wątpliwości. Oto najciekawsze teorie zagadki godziny 10:10.

Czy złote zegarki nadal są modne? Jak je nosić?

Złote zegarki niegdyś były kojarzone wyłącznie z bogatymi biznesmenami. Z czasem pozwolić sobie na taki zakup mogli także mniej zamożni ludzie. Tym niemniej zazwyczaj ich noszenie na przegubie preferowały osoby, które chciały dobitnie pokazać swój status finansowy. Obecnie firmy zegarmistrzowskie oferują bardziej stylowe, stonowane złote zegarki. Czy warto jeszcze je kupować?

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium