Jak kupować zegarek z chronografem?

Jak kupować zegarek z chronografem?

Zegarek z chronografem to rozwiązanie dla mężczyzn i kobiet które lubią sportowy i casualowy styl.  Szukając idealnego zegarku z chronografem mamy niemały orzech do zgryzienia - wybór jest ogromny. Jak wybrać idealny chronograf dla siebie i dlaczego w ogóle postawić na ten rodzaj czasomierza?

Co to jest zegarek z chronografem i jak działa?

Chronografy to jeden z najbardziej popularnych modeli zegarków. Mają one historyczne korzenie w świecie sportu, przede wszystkim w sportach motorowych i lotnictwie, gdzie precyzyjne odmierzanie czasu miało szczególną wagę. Z tego powodu modele z chronografem mają dodatkowe elementy, takie jak telemetr (do pomiaru odległości), pulsometr (do pomiaru tętna), a nawet zwykłą skalę 0-60.

Dodatkową funkcją, w jaki wyposażony jest zegarek z chronografem, jest możliwość mierzenia długości trwania pewnych odcinków. Odpowiada za to dodatkowy, skomplikowany mechanizm, który pomaga w precyzyjnym odmiereniu odstępów. Ta komplikacja należy do jednej z najbardziej zaawansowanych, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydawać się może raczej prosta.

Jakie są rodzaje zegarków z chronografem? 

Chronografy to jeden z najbardziej popularnych modeli zegarków. Mają one historyczne korzenie w świecie sportu, przede wszystkim w sportach motorowych i lotnictwie, gdzie precyzyjne odmierzanie czasu miało szczególną wagę. Z tego powodu modele z chronografem mają dodatkowe elementy, takie jak telemetr (do pomiaru odległości), pulsometr (do pomiaru tętna), a nawet zwykłą skalę 0-60.

Dodatkową funkcją, w jaki wyposażony jest zegarek z chronografem, jest możliwość mierzenia długości trwania pewnych odcinków. Odpowiada za to dodatkowy, skomplikowany mechanizm, który pomaga w precyzyjnym odmierzeniu odstępów. Ta komplikacja należy do jednej z najbardziej zaawansowanych, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydawać się może raczej prosta.

Podstawowe różnice pomiędzy zegarkami z chronografem dotyczą ilości oferowanych przez nie informacji. Najbardziej podstawowe modele mogą mierzyć wyłącznie minuty, ale ich obecność na rynku jest znikoma. Dużo bardziej popularne są takie z pomiarem do 12 godzin. Zazwyczaj wówczas mają one dwie subtarcze. 

Istnieją chronometry monopusher (z tylko jednym przyciskiem do zatrzymywania, uruchamiania i resetowania ustawień), flybacki i inne. Od zaawansowania i rozbudowania funkcji w dużej mierze zależy ostateczny koszt zakupu takiego czasomierza.

Oczywiście wybór konkretnego modelu jest uzależniony od tego, jakiego rodzaju funkcji oczekujesz po swoim zegarku i do czego będziesz go używać. Nie warto przepłacać za zbędne gadżety.

Powody, dla których warto kupić chronograf 

  • Zegarek z chronografem ma więcej funkcji, od zwykłego. Dzięki temu w jednym produkcie możesz jednocześnie mierzyć swoje tętno albo sprawdzać średnią prędkość poruszania się.
  • Estetyka zegarka z chronografem jest niepowątpiewalna. Takie modele pięknie prezentują się na nadgarstku. Niektóre są prawdziwymi, choć niewielkimi, dziełami sztuki.
  • To elegancki gadżet, który daje wiele satysfakcji posiadaczowi. Oczywiście, wiele jego funkcji jest dostępnych także jako aplikacje na smartfonie, jednak to prawdziwy zegarek z chronografem przynosi najwięcej satysfakcji. Dodatkowe pokrętła i sam dźwięk jego pracy – to coś, co od lat przyciąga fanów chronografów.
  • Zegarki z chronografem należą do grona najbardziej kultowych modeli. To wśród nich znalazły się prawdziwe klasyki, które do dzisiaj budzą podziw wśród znawców.

Jak dobrać chronograf do rozmiaru nadgarstka?

Nie każdy rozmiar zegarka pasuje do każdego nadgarstka. Dotyczy to szczególnie zegarków z chronografem. Ze względu na swoją budowę, powinny one w jak najbardziej wygodny sposób leżeć na nadgarstku. 

Przede wszystkim zegarek nie powinien móc samodzielnie przesuwać się po ręce. Z drugiej strony, nie może się również w nią wbijać. Dlatego tak ważne jest, by prawidłowo zmierzyć przegub swojej dłoni. Dzięki tej informacji możesz także bez problemu dobrać model pasujący do swojej figury. Na przykład w przypadku szczupłego nadgarstka, dobrym wyborem jest delikatny zegarek wieczorowy. Osoby z masywnym nadgarstkiem lepiej prezentować się będą w połączeniu z zegarkiem sportowym. 

W przypadku doboru idealnego zegarka z chronografem do swoich potrzeb, bardzo istotna jest kwestia wielkości jego koperty. Ogólnie średnice zegarków męskich wahają się od 38 mm do 46 mm. Inne mogą zostać ocenione jako zbyt małe albo zbyt duże, chociaż oczywiście także takie propozycje pojawiają się w ofercie producentów. Jeśli Twój nadgarstek ma od 14 cm do 18 cm, wybierz mały lub średni zegarek o średnicy 38 mm, 40 mm lub 42 mm. Jeśli twój nadgarstek ma 18 cm i więcej, wybierz większą kopertę, na przykład 44-46 mm

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium