Powłoka PVD w zegarkach

Powłoka PVD w zegarkach

PVD to skrót od angielskiego zwrotu Physical Vapour Deposition. Metoda ta oznacza nanoszenie koloru na powierzchnię koperty zegarka wykonanego ze stali szlachetnej. Wynika to z prostego faktu – stali szlachetnej nie da się zabarwić w inny sposób, co jest jej największą wadą. Jednocześnie utwardza się tę warstwę. Służy to dodaniu zegarkowi elegancji i unikatowego stylu. Na czym dokładnie to polega? Czy warto wybrać zegarek pokryty PVD?

Jakie są sposoby wykańczania zegarków?

Wcześniej popularną metodą na barwienie metalu było jego pozłacanie, czyli pokrywanie delikatną warstwą złota. Pomimo że w skład PVD często także wchodzi złoto, to jednak pozłacanie jest zdecydowanie mniej trwałe. W procesie PVD złoto jest mieszane z dużo trwalszymi metalami, takimi jak tytan, co daje gwarancję trwałości tego procesu.
Galwanizacja dotyczyć może nie tylko złota, ale także innych metali (na przykład srebra). Za każdym razem pojawia się jednak problem ograniczonej trwałości i ograniczonej kolorystyki.

Jak nanoszona jest powłoka PVD w zegarkach?

Nanoszenie powłoki PVD staje się coraz bardziej popularne, także wśród czołowych producentów zegarków z wysokiej półki cenowej. Wszystko to odbywa się w środowisku najbardziej sprzyjającym barwieniu. Proces odbywa się poprzez stapianie proszku metalu w temperaturze dochodzącej do nawet 500 stopni Celsjusza oraz w próżni. Wszystko to po to, aby pod względem chemicznym środowisko było jak najbardziej neutralne, a zachodziła jedynie reakcja fizyczna. Metale w fazie gazowej mają jak najlepiej osadzić się na powierzchni koperty zegarka, zapewniając idealne pokrycie. Stąd również wykorzystanie próżni: nic nie może przeszkadzać cząsteczkom gazu w dotarciu do celu.
Inaczej niż w przypadku galwanizacji, gdzie nakłada się kilka cienkich warstw wybranego metalu, w przypadku PVD miesza się metale ze sobą. To gwarancja bardzo dobrej trwałości i najlepszych właściwości tego zabezpieczenia.
Paleta kolorów PVD jest w zasadzie nieograniczona. Wszystko zależy od projektanta i jego wizji. To kolejna wyższość nad klasyczną galwanizacją, w przypadku której to metody do wyboru były jedynie „czyste” kolory, takie jak złoty albo srebrny.


Jaka jest trwałość powłoki PVD?

Trudno jednoznacznie określić, jak trwała jest nanoszona powłoka PVD. Część użytkowników zegarków uważa, że trwałość wynosi kilkadziesiąt lat, część, że zaledwie kilka. Ogólnie jednak można stwierdzić, że trwałość powinna wynosić około 10 lat (od 5 do 15). Wszystko zależy także od tego, kto i w jaki sposób dokonał PVD. Metody mogą być bardziej albo mniej dokładne.
Z czasem jednak blask i zabarwienie będą się ścierać. Dzieje się tak, ponieważ nakładany nie jest kruszec z dodatkami. Na taką warstwę wpływ ma nawet PH skóry. To całkowicie normalny proces. By jemu zapobiec, warto szczególnie troszczyć się o zegarek z kopertą pokrytą PVD.


Wady i zalety PVD


Wady:

  • Cena – chociaż powoli się to zmienia i ceny są coraz niższe (jest to niewątpliwie zaleta), dla wielu osób wydatek dodatkowych kilkuset złotych to nadal zbyt wiele;
  • Trwałość – chociaż jest naprawdę bardzo dobra, to jednak niektórzy użytkownicy oczekują czegoś więcej.


Zalety:

  • Trwałość – trwałość PVD to zazwyczaj około 10 lat. Zwykła stal szlachetna może się zniszczyć zdecydowanie szybciej;
  • Piękna faktura – powierzchnia jest gładka, odporna na zarysowania, prezentuje się elegancko;
  • Szeroka paleta barw – już nie tylko złoto, ale wiele kolorów i odcieni pozwala nadać zegarkowi indywidualny charakter;
  • Antyalergiczna – taka powłoka zabezpiecza skórę przed alergią kontaktową;
  • Bakteriobójczość – to zasługa użycia w mieszance srebra o udowodnionych naukowo właściwościach bakteriobójczych. Dzięki temu powłoka lepiej radzi sobie na przykład z potem i konsekwencjami, które za sobą niesie.
  • Obecnie z technologii PVD korzystają przede wszystkim szwajcarscy producenci czasomierzy. Jest to więc jakość, której naprawdę można zaufać. Coraz szersza dostępność tej metody sprawia, że zegarki pokryte
  • PVD są dostępne w różnych pułapach cenowych.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium