Jak prawidłowo przechowywać zegarki?

Jak prawidłowo przechowywać zegarki?

 Przechowywanie zegarków — o czym pamiętać?

Zegarki można przechowywać na wiele sposobów. Jednak bez względu na to, czy będziesz je trzymać o specjalnym pudełku na zegarki, rotomacie, zamkniesz w sejfie czy umieścisz zwijanym futerale, musisz pamiętać o kilku rzeczach. 

  • Miejsce, w którym przechowywane są zegarki, powinno mieć stałą temperaturę oraz niską wilgotność powietrza. Zegarek umieszczony w wilgotnym środowisku może szybko ulec uszkodzeniu. Oleje wewnątrz mechanizmu ulegają koagulacji i tracą swoje właściwości smarne. W przypadku zegarków kwarcowych kondensacja może być szczególnie szkodliwa dla obwodów scalonych. Z tego powodu do pudełka czy futerału z zegarkami warto wkładać żel krzemionkowy, który chroni zegarki przed wilgocią.
  • Układaj zegarki tarczą do góry, aby uniknąć zarysowania czy zmatowienia szybki zegarka. Niezależnie od tego, czy zegarki leżą płasko, czy są umieszczone na poduszce,  tarcza zawsze powinna być skierowana do góry.
  • Zegarki umieszczaj w pudełku tak, aby nie stykały się ze sobą i nie "obijały" się o siebie.
  • Jeśli masz zamiar przechowywać zegarek kwarcowy przez dłuższy czas, wyjmij z niego baterie. Baterie w zegarkach kwarcowych mogą korodować i wyciekać, powodując nieodwracalne uszkodzenie zegarka.
  • Przynajmniej raz do roku wyjmuj zegarek z pudełka, załóż na rękę i wyjdź z nim na spacer. 

Pomysły na przechowywanie zegarków

Wkłady do szuflad na zegarki

Praktycznym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego wkładu do szuflady z przegródkami. Tego typu organizery mają przystosowane do zegarków przegródki. Zaletą takiej opcji jest to, że umieszczone w nich czasomierze nie stykają się ze sobą, nie "obijają" się o siebie i w ten sposób nie ulegną zarysowaniu.

Pudełko na cygara

Innym pomysłem jest zaadaptowanie klasycznego pudełka na cygara. Tego typu humidory mają na celu ochronę cygar przed wilgocią (ok. 70%) i temperaturą. To popularna opcja, która zapewni mechanizmowi twoich zegarków bezpieczeństwo.

Zwijany futerał na zegarki

Można też przechowywać zegarki w futerale rolowanym (skórzanym lub materiałowym). W tego typu etui zegarki umieszczasz w specjalnych kieszonkach, a następnie zwijasz, aby były amortyzowane tkaniną.
Rolowane futerały do zegarków idealnie nadają się do pakowania w walizkę lub torbę podróżną, ale można ich również używać na co dzień.

Pudełka do zegarków

Doskonałym rozwiązaniem jest zakup specjalnie do tego dedykowanego pudełka. Pudełka do przechowywania zegarków zazwyczaj są wyposażone w specjalne przegródki, poduszeczki, przezroczyste wieko oraz estetycznie, stylowo zaprojektowane. Położone na komodzie czy w innym reprezentacyjnym miejscu prezentują się znakomicie.
Najlepszą opcją na przechowanie zegarka mechanicznego są tzw. rotomaty. W rotomatach zegarki mechaniczne z naciągiem automatycznym są obracane o 360 stopni w ustalonych cyklach, co imituje ruch nadgarstka i powoduje systematyczne nakręcanie sprężyny napędowej. Rotomat obraca zegarek za Ciebie, dzięki czemu po wyjęciu z pudełka  nie trzeba go nakręcać.

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium