Jak skrócić bransoletę w zegarku?

 

Kupiłeś właśnie zegarek, o którym długo marzyłeś. Kurier przyniósł przesyłkę, otworzyłeś paczkę, wyjąłeś z pudełka i przymierzasz. Zegarek z bransoletą prezentuje się doskonale. Jest tylko jeden problem — bransoleta zegarka jest za duża i nie pasuje do twojego nadgarstka. Jak ją skrócić?

Jaki zegarek z metalową bransoletą?

Zanim przejdziemy do głównego tematu, czyli "jak skrócić bransoletę w zegarku" warto pochylić się na chwilę nad typami metalowych bransolet, z jakimi sprzedawane są zegarki. W tym momencie na rynku dostępne są dwa rodzaje czasomierzy na bransolecie: zegarki z klasyczną segmentową bransoletą oraz zegarki z tzw. bransoletą mediolańską wykonaną ze stalowej siatki meshowej. Zegarek z bransoletą segmentową składa się ze stalowych teleskopowo połączonych ze sobą ogniw. Skracanie tego typu bransolety polega na wyjmowaniu odpowiedniej liczby par ogniw (zazwyczaj 1 lub 2). Bransoleta meshowa nie posiada ogniw, ale wykonana jest z delikatnej plecionki stalowej. Dopasowywanie tego typu bransolety jest znacznie łatwiejsze, ponieważ polega na przesuwaniu mocowania zapięcia.

Jak skrócić bransoletę?

Skracanie bransolety nie jest co prawda bardzo skomplikowanym zabiegiem, ale nie zawsze mamy na to czas i odpowiednie narzędzia. Z tego powodu po zakupie zegarka w salonie stacjonarnym trzeba od razu poprosić sprzedawcę o skrócenie bransolety. Taka usługa kosztuje zazwyczaj kilkanaście złotych a czasami wykonywana jest gratis. W przypadku sklepu internetowego z zegarkami — warto przy składaniu zamówienia od razu podać  "paramtery" swojego nadgarstka. Wówczas zegarek przyjdzie do nas w odpowiednim rozmiarze.


Jak wspominaliśmy wcześniej skracanie bransolety mesh jest relatywnie proste. Wystarczy podważyć zatrzask znajdujący się po zewnętrznej stronie mocowania zapięcia. Gdy odblokujemy zapięcie,  możemy je przesuwać wzdłuż bransolety. Po dopasowaniu rozmiaru i blokujemy mechanizm mocujący.

Własnoręczne skracanie bransolety pinowej jest nieco bardziej skomplikowane. Do tego zadania musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi takich jak:

  • wybijak do bransolet dostosowany do wielkości dziurki w ogniwie
  • oraz niewielki młotek (najlepiej młotek zegarmistrzowski)

 

Każda bransoleta pinowa posiada od swojej wewnętrznej strony specjalnie oznaczone ogniwa (strzałki), które pokazują kierunek wybijania trzpieni (pinów).
Zanim zaczniemy skracanie bransolety musimy przymierzyć zegarek, aby dowiedzieć się ile ogniw będziemy usuwać.

Pamiętajmy, że:

  • dobrze dopasowana bransoleta powinna mieć nieco luzu (aby można było wsunąć mały palec między bransoletę a przegub dłoni);
  • ogniwa wybijamy zawsze parami. Jeżeli wybieramy ogniwo z jednej strony bransolety, musimy to zrobić również po jej drugiej stronie.

Skracanie bransolety w zegarku krok po kroku

  1. Połóż bransoletę na boku (lub na kostce montażowej) tak, aby strzałki na ogniwach były skierowane w dół.
  2. Wysuń bransoletę na krawędź stołu tak, aby dolny otwór wysuwał się poza krawędź stołu (jeżeli używasz kostki montażowej, robisz to oczywiście na kostce)
  3. Wprowadzasz wybijak do górnego otworu wybijasz i łapiesz pin.
    W ten sposób odłączasz niepotrzebne ogniwa i dopasowujesz metalową bransoletę do swojego nadgarstka.
  4. Na koniec łączysz pozostałe ogniwa bransolety w całość.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium