Jaki zegarek do smokingu?

Jaki zegarek do smokingu?

Prawdziwy dżentelmen powinien wiedzieć, jak dobrać zegarek do swojego stroju niezależnie od okoliczności. Jednym z bardziej charakterystycznych i jednocześnie trudnych w odpowiednim dobraniu strojów jest smoking. Jaki zegarek pasuje do stroju półformalnego?

 

Kiedy zakłada się smoking?

Smoking to strój bardziej elegancki od garnituru, ale mniej formalny niż frak. Partnerka mężczyzny powinna założyć do niego długą suknię wieczorową. Zakłada się go na siebie po zmroku, czyli po 16 zimą oraz po 18-19 latem. Nie pasuje więc on na przykład jako strój na ślub odbywający się w ciągu dnia.

Tarcza zegarka

W przypadku smokingów i dobieraniu do nich zegarków, istotne jest kilka szczegółów.

  • Do tego rodzaju eleganckiego stroju pasują zegarki na skórzanym pasku z pasującą do koloru smokingu tarczą.
  • Koperta może mieć kolor złoty lub srebrny.
  • Elementy metalowe dobiera się na przykład do spinek lub szpilek do mankietów, natomiast kolor paska zegarka powinien być dobrany bezpośrednio do smokingu, aby w jak najmniejszym stopniu rzucał się w oczy.
  • Tarcza powinna być prosta, elegancka i dyskretna. To nie jest czas na noszenie chronografów i wyrazistych datowników. Unikać się powinno również świecących w ciemności wskazówek, co będzie źle wyglądać na przykład w teatrze.
  • Rozmiar zegarka powinien być zawsze niewielki i równocześnie dobrze pasować do nadgarstka danego mężczyzny. Chociaż obecnie modne są raczej duże koperty zegarka, to równocześnie do smokingu lepiej jest wybrać model delikatniejszy.

 

Pasek zegarka

W przypadku wieczorowych zegarków noszonych ze smokingiem, bransoletka metalowa, gumowa lub nylonowa jest nieodpowiednia. Nosząc zegarek ze smokingiem, powinieneś upewnić się, że ma on prosty, czarny skórzany pasek, który dobrze pasuje do materiału stroju. Pasek nie powinien być kolorowy, błyszczący ani zauważalny. Chodzi o to, by nikt nie dostrzegł, że nosisz zegarek. Chociaż paski ze skóry węża lub aligatora mogą być bardzo eleganckie, nie jest to odpowiedni czas na ich wybranie. Lepiej trzymać się blisko standardowej skóry cielęcej.
Zapięcie powinno być również proste. Noszenie marynarki smokingowej w połączeniu z pełnowymiarową klamrą lub paskiem z dużym logo na zapięciu może spowodować, że zegarek będzie się wyróżniał i nie będzie mógł wygodnie schować się pod mankietem koszuli.

 

Uwagi końcowe

Zegarek do smokingu noś standardowo na lewym nadgarstku, aby przy uścisku dłoni nie był on zauważalny, gdy mankiet się lekko unosi.

  • Upewnij się również, że pasek także dobrze pasuje do nadgarstka. To znaczy, nie powinno być widać jego nadmiaru, co może utrudnić obcisłe zapięcie zegarka pod mankietem. W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być po prostu wymiana paska na inny.
  • Pamiętaj także, by pilnować, aby koperta zegarka się nie przekręcała i nie zsuwała się w dół. Równie ważną kwestią jest zatroszczenie się o czystości szkła zegarka. Dla bezpieczeństwa przed wyjściem na imprezę lepiej wytrzeć je suchą i miękką szmatką.
  • Wybrany zegarek wieczorowy nie powinien mieć zainstalowanych żadnych dzwonków i alarmów, ale jeżeli tak jest, to koniecznie je wycisz.

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego zegarka do smokingu, to lepiej jest z niego całkowicie zrezygnować, niż dobrać nieprawidłowy model. Niektórzy mężczyźni do smokingów wybierają wyłącznie zegarki kieszonkowe. Niekulturalne jest zerkanie na zegarek, szczególnie w czasie oficjalnego wydarzenia. Należy do zrobić dyskretnie, na przykład wychodząc na korytarz lub do toalety.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium