Jak dezynfekować zegarek?

Jak dezynfekować zegarek?

Zegarek naręczny stosunkowo często ulega zanieczyszczeniu, ponieważ wystawiony jest na działanie czynników zewnętrznych. Zegarki noszone są na jednej z najbardziej odsłoniętych części naszego ciała i są narażone na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, pył kurz, bakterie czy wirusy, dlatego zawsze należy brać pod uwagę właściwe czyszczenie i dezynfekcję.


Jak wyczyścić zegarek?

Zegarki to przedmioty kosztowne i luksusowe. Ceny czasomierzy ze średniej półki oscylują w granicach 2000-10000 złotych. Z tego powodu czyszczenie i dezynfekcję zegarka w domowych warunkach warto robić "z głową”, ostrożnie by przy okazji czynności pielęgnacyjnych nie uszkodzić cennego czasomierza.

Przed dezynfekcją należy dokładnie wyczyścić zegarek z wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń.
Metoda czyszczenia zegarka uwarunkowana jest tym, z jakich materiałów zostały wykonane poszczególne elementy, czyli koperta, pasek, szkiełko i pasek lub bransoleta. Istotna jest również klasa wodoszczelności zegarka. Czasomierzy, które nie są wodoodporne (poniżej 5 atm), nie możemy narażać na nadmierny kontakt z wodą.

Czym czyścić zegarek? Zegarki ze stali szlachetnej z bransoletami i paskami z silikonu i gumy najlepiej jest umyć ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego mydła szmatką z mikrofibry lub miękką szczoteczką. Pamiętajmy, że woda nie powinna przekraczać 90 stopni. Zbyt ciepła, gorąca woda powoduje ryzyko rozszerzania się uszczelek, pogarszając wodoodporność czasomierza. Gorąca woda na paskach gumowych i silikonowych może powodować odkształcenie i odbarwienia.
Czyszczenie należy wykonać bardzo dokładnie. Szczególnie gdy mamy do czynienia z zegarkiem na bransolecie mediolańskiej (typu mesh). Siatka lub pleciona stal nierdzewna nie są tak łatwe do czyszczenia i mogą gromadzić brud w cienkich przestrzeniach.


Woda z odrobiną mydła również sprawdzi się przy pielęgnacji  zegarka z paskiem skórzanym.
W tym przypadku jednak zalecane są dodatkowo specjalne preparaty do czyszczenia skóry. Więcej o tym, jak czyścić pasek skórzany do zegarka przeczytacie w artykule na naszym blogu.

 

Jak dezynfekować zegarek?

Gdy zegarek jest już czysty, zalecamy sterylizację płynem do dezynfekcji o wysokiej jakości, który zawiera co najmniej 60% alkoholu. Najprościej jest nasączyć wacik i przetrzeć dokładnie powierzchnię czasomierza.


Dobrym i mało inwazyjnym sposobem sterylizacji zegarka jest tzw. ozonowanie. Zegarek postawiony na ozonowaniu po 10 minutach pozbywa się wszelkich drobnoustroju i wirusów z powierzchni. Ozonowanie nie powinno być jednak wykonane zbyt często, ponieważ powoduje znacznie przyspieszone starzenie gumy i plastiku.

Jak widać czyszczenie i dezynfekowanie zegarka na rękę to coś, co każdy może zrobić w domu bez specjalnego sprzętu. Jeśli zależy ci na dokładniejszym wyczyszczeniu czasomierza, wówczas konieczna jest wizyta w odpowiednim centru serwisowym. W serwisie zegarek jest rozkładany na części i czyszczone są w nim wszystkie elementy podatne na zatrzymywanie brudu. Do tego celu stosowana jest zazwyczaj  myjka  ultradźwiękowa i myjka parowa. 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium