Co zrobić, gdy zegarek zaparował?

Co zrobić, gdy zegarek zaparował?

Dlaczego zegarek paruje i co można z tym zrobić? Czasami zegarek paruje tylko na krótki czas, ale jednak wówczas odczytanie z niego godziny jest bardzo niewygodne. Czego może to być objaw i czy można sobie z tym poradzić bez wizyty u specjalisty?


Różnica temperatur


Parowanie szkiełka zegarka może być efektem nagłej różnicy temperatur, kiedy z ciepłego pomieszczenia wychodzi się na zewnątrz, na przykład zimą. To efekt podobny, co parowanie okularów. Najważniejsze jest, by chronić zegarek przed działaniem skrajnych temperatur. Wystarczy nadgarstek z zegarkiem mieć schowany pod kurtką i nie sprawdzać godziny od razu po wyjściu na mróz. Należy pamiętać, że wilgoć nie jest sprzymierzeńcem żadnego czasomierza i nawet te najdroższe, najlepiej zabezpieczone, nie lubią być wystawiane na taką próbę. Dodatkowo ważne jest miejsce, gdzie przechowuje się swój zegarek – nawet ten najbardziej odporny powinien być trzymany w zamykanym, miękko wyściełanym pudełku.


Warunki zewnętrzne


W górach szkiełko zegarka łatwiej będzie parować, ze względu na niskie ciśnienie atmosferyczne na dużych wysokościach. Jest również zimniej, więc para wodna łatwiej przedostanie się do wnętrza czasomierza. Na górskie wyprawy lepiej jest zabierać zegarek przeznaczony do uprawiania ekstremalnych sportów.


Zanurzanie zegarka w wodzie


Para, która zbiera się pod szkłem, to efekt przedostania się do mechanizmu wody lub wilgoci. Dzieje się tak w sytuacji, kiedy klasa wodoszczelności danego zegarka nie przystaje do warunków, w jakich jest on użytkowany. Może to być również skutek niewłaściwej obsługi zegarka, na przykład wówczas, kiedy używa się przycisków lub kręci się koronką w zegarku znajdującym się pod wodą. Takie działanie może doprowadzić do przesączania się wilgoci.


Każdy zegarek ma swoją oznaczoną klasę wodoszczelności. Oznaczenie metrów, które opisuje wodoszczelność, wskazuje, na jakiej głębokości i przy jakim ciśnieniu zegarek będzie nadal działał. Trzeba jednak pamiętać, że nie oznacza to, że zegarek w rzeczywistości będzie funkcjonował w takich warunkach. Oznacza to jedynie ciśnienie statyczne, w jakim był on testowany. Nie powinno się pływać i nurkować w zegarkach, których poziom wodoszczelności jest niższy niż 100 metrów (10 barów) – nie są one do tego dostosowane.


Co robić, gdy pojawia się para?


Każda ingerencja dotycząca mechanizmu zegarka, także wymiana baterii, musi zakończyć się wykonaniem testu szczelności i ewentualną wymianą wadliwych elementów. Pojawienie się pary wodnej na zegarku to znak, że trzeba dać mu odpocząć i odłożyć go w suche miejsce. Być może twój zegarek nie jest dopasowany do rodzaju aktywności, której się podejmujesz. Jeżeli dojdzie już do długotrwałego zaparowania zegarka, konieczne jest oddanie go do autoryzowanego serwisu albo zegarmistrza. Dostanie się wody do środka może bowiem doprowadzić do pojawienia się nieodwracalnych zmian i uszkodzeń. Dlatego najlepiej od razu, kiedy pojawią się niepokojące objawy, skontaktować się ze specjalistą.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium