Do czego służy tachometr w zegarku?

Do czego służy tachometr w zegarku?

Niektóre zegarki oprócz podziałki minutowej na tarczy zegarka znajduje się jeszcze jedna skala zlokalizowana na skrajnym obwodzie nazywana skalą tachometryczną. Czym jest tachometr w zegarku i do czego służy?

Tachometr to funkcja, która dla wielu pełni tylko i wyłącznie funkcje dekoracyjne. A to oznacza, że ładnie i efektownie prezentuje się na tarczy, ale nie za bardzo wiemy jak z niej korzystać. Tymczasem za pomocą tej skali możemy z łatwością mierzyć odległość i prędkość poruszania się.

Co to jest tachometr?

Skala tachometryczna zazwyczaj znajduje się na bezelu lub na krawędziach cyferblatu zegarka analogowego. Służy ona do pomiaru prędkości na podstawie czasu przebytego na ustalonej odległości. Innymi słowy, za jego pomocą możemy zmierzyć prędkość, z jaką się poruszamy (np.samochodem) na określonym odcinku przebytej drogi od punktu A do punktu B. W przypadku zegarków z tachometrem ten pomiar dotyczy zazwyczaj odcinka nie dłuższego niż jeden kilometr lub 1 mila. Wartość ta wyrażana jest w km/h bądź mph (milach na godzinę). Jak łatwo się domyślić, tego typu funkcja najczęściej znajduje się w zegarkach sportowych z chronografem.

Jak mierzyć prędkość za pomocą tachometru?

Skala tachometryczna zwykle zaczyna się od 7 sekund przy 500 jednostkach prędkości. Można również znaleźć modele z podziałką od 6 sekund odpowiadającym 600 jednostkom lub 9 sekundach przy 400 jednostkach.

Równanie matematyczne służące do obliczania prędkości prezentuje się następująco:

„T” - wartość skali tachymetru,
„t” - czas, który upłynął (55 sekund, 45 sekund itd)
3600 - liczba sekund w ciągu godziny.


Na szczęście posiadając skale tachometryczną w zegarku nie musimy z niego korzystać, ponieważ wszystko odczytamy bezpośrednio z zegarka.

Tachometr w zegarku - jak używać?

Pomiar prędkości z tachometrem w zegarku
Aby zmierzyć prędkość, najpierw musimy określić jednostkę (mile czy kilometry). Ważne jest również, aby pomiar dokonywany był na wyznaczonym odcinku, np. 1 kilometra. W tym przykładzie mierzymy prędkość, z jaką poruszamy się samochodem na odcinku 1 kilometra np. od boiska szkolnego do kościoła.

  1. Uruchom chronograf, gdy miniesz punkt startowy odcinka (boisko).
  2. Zatrzymaj chronograf, gdy miniesz punkt końcowy mierzonego odcinka (brama kościoła).
  3. Wskazówka sekundowa przemieściła się po tarczy do: 55.
  4. Na zewnętrznym czubku tarczy lub na lunecie odpowiada to 65.
  5. Oznacza to, że jechaliśmy z prędkością 65 km na godzinę.

A gdy chcemy zmierzyć krótszy dystans?
Przypuśćmy, że chcielibyśmy zmierzyć, jak szybko reprezentant Polski przebiegł odcinek 200 m na mistrzostwach świata. Wówczas przyciskamy skalę tachymetru w momencie startu i mety. Załóżmy, że wskazówka zatrzymała się w okolicach 20 sekundy. Na tachometrze to odpowiednik 80 km na godzinę. Pamiętajmy jednak, że biegacz przebył tylko 1/5 z 1 kilometra, a zatem nasz wynik to 36 km średniej prędkości.

180km x 1/5=36 km

Pomiar dystansu z tachometrem w zegarku

Tachometr może również stosować do pomiaru długości dystansu. Na początek trzeba i warto uświadomić sobie, że aby tachometr poprawnie odczytał wyniki, samochód nie może poruszać się wolniej niż 60 km lub mil na godzinę.
W innym przypadku niezbędne i konieczne będą dodatkowe obliczenia, o czym piszemy poniżej.

Jeśli wiesz, z jaką poruszać się prędkością np. 70 km /h możesz obliczyć odległość w podobny sposób. Kiedy po uruchomieniu chronografu wskazówka sekundowa mija znak 70 na skali, wiemy, że przejechaliśmy jedną milę.

Jeśli wiesz podróżujesz z mniejszą prędkością np. 50 km /h, będziesz musiał pomnożyć prędkość przez 2, co daje 100 km na godzinę. Po uruchomieniu tachymetru i osiągnięciu przez niego 100 na skali dzielisz końcową odległość 1 mili przez 2, uzyskując przebytą odległość 0,5 km.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium