Rodzaje wskazówek w zegarku

Rodzaje wskazówek w zegarku

Wskazówki zegarka bardzo mocno wpływają na wygląd całej jego tarczy. Istnieje wiele różnych rodzajów wskazówek, pomiędzy którymi różnice nie są bardzo wyraziste.

Alpha

Te wskazówki zegarka zwężają się od szerokiej podstawy na środku tarczy zegarka do wąskiej i spiczastej nóżki. Przykładami wskazówek Alpha są klasyczne zegarki A. Lange & Söhne Datograph lub Parmigiani Fleurier Tonda Metrographe.

Strzałka

Strzałki są raczej oczywiste ze względu na ich nazwę – końce wskazówek mają kształt spiczastej strzałki. Zegarek Omega Seamaster Planet Ocean Automatic jest dobrym przykładem stylu strzałki.

Pałka/Baton

Te wskazówki zegarka są cienkie, proste i mają jednakową grubość. Wiele klasycznych, minimalistycznych projektów wykorzystuje wskazówki przypominające pałeczkę.

Breguet

Nazwane na cześć znanego francuskiego zegarmistrza Abrahama-Louisa Bregueta, te wskazówki zegarka mają wydrążoną okrągłą obręcz w pobliżu spiczastego końca. Niektórzy miłośnicy zegarków również potocznie nazywają je „Pomme” (po francusku jabłko).

Katedralne

Najprawdopodobniej zainspirowane witrażami z katedr europejskich, te wskazówki zegarka mają szczegółowy segmentowany wzór na szerszej wskazówce godzinowej i smukłej wskazówce minutowej. Czasami miłośnicy zegarków nazywają je „Squelette” (po francusku szkielet), ponieważ przypominają kości, ale jest to mylące, ponieważ „szkieletowe wskazówki zegarka” wyglądają nieco inaczej.


Wskazówki w kształcie lizaka (Lollipop)

Podobnie jak popularne słodycze, ramiona mają duże kółka na końcu. Zazwyczaj te wskazówki są zamontowana jako sekundniki w środek lizaka jest pokryty świecącą powłoką. Ten typ wskazówkę często spotykany jest w zegarkach Tudor.

Dauphine

Te wskazówki mają zwężający się kształt rombu i mają wyraźną linię na środku. Dauphin był zwrotem używanym od 1350 do 1830 roku jako tytuł nadawany najstarszemu synowi króla Francji, wskazując, że byli następcami tronu francuskiego.


Fleur de Lys


Fluer de Lys to dekoracyjny wzór lub motyw często spotykany w projektach religijnych i wielu europejskich herbach rodzinnych, w tym rodzin królewskich. Stylizowana lilia jest często kojarzona z kościołem katolickim, zwłaszcza ze świętym Józefem. Jedynym zegarmistrzem, który się wyróżnia tym rodzajem wskazówek, jest szwajcarski producent zegarków Czapek & Cie, który używa wskazówek Fluer de Lys na kilku swoich zegarkach.

Wskazówki do zegarków typu Lance

Wskazówki lancy są bardzo podobne do Alpha, jednak wydają się bardziej smukłe. Nazwane ze względu na długi, smukły kształt, podobny do długiej, ostro zakończonej broni używanej przez jeźdźców w potyczkach. Wskazówki lance stopniowo zwężają się od środka do wąskiego spiczastego końca.

Liść

Nazwa liścia lub feuille w języku francuskim jest używana do opisania tych wskazówek zegarka, które mają szeroką, spłaszczoną wskazówkę godzinową naśladującą naturalny, organiczny kształt szerokiego liścia rośliny. Liść nie jest używany tak często, jak wiele innych typów wskazówek na tej liście, ale nadaje zegarkowi bardzo wytworny charakter.

Romb

Wskazówki w kształcie rombu osiągają najwyższą szerokość w kierunku środka, a następnie ponownie zwężają się na końcu, tworząc kształt podobny do rombu.

Mercedes

Chociaż nie ma bezpośredniego związku z producentem samochodów, trójdzielne kółko na końcu wskazówki godzinowej przypomina logo znanej marki samochodów. Ze względu na powierzchnię koła są one czasami używane w świecących projektach zegarków.

Wskazówki do zegarków typu Paddle (Wiosło)

Ten typ wskazówek przypomina swoją formą wiosła. Ramiona wiosła są proste z szerszym prostokątem na końcu. Często z małą końcówką jako wskazówką.

Obelisk

Obelisk to kształt podobny do piramidy, ale zdecydowanie węższy i bardziej strzelisty. Ta nazwa pochodzi od obelisków znajdujących się w Luksorze w Egipcie.

Ołówek

Podobnie jak kształt klasycznego drewnianego przybornika do pisania używanego w szkołach na całym świecie, są to wskazówki proste i zakończone ostrzem, jak nowo naostrzony ołówek. Same wskazówki można lamować lub wypełniać innym kolorem.

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium