Zegarki GMT vs. dual time

Zegarki GMT vs. dual time

Zarówno GMT, jak i dual time to funkcje w zegarkach idealne dla podróżników, którzy zmuszeni są do częstego przekraczania różnych stref czasowych, na przykład podczas lotów transatlantyckich. Dzięki nim w każdej sytuacji sprawdzić mogą, jaki jest lokalnie obowiązujący czas.


Zegarki GMT – czym są?


Zegarki GMT, czyli Greenwich Mean Time – czas w Greenwich w Londynie, zostały stworzone na prośbę linii lotniczych Pan Am przez markę Rolex. Były one zrobione specjalnie dla pilotów, którzy musieli mieć możliwość sprawdzania czasu w wielu jego strefach. Pierwszy model o takich właściwościach określono po prostu „zegarkiem GMT”. Ta funkcja opiera się na dodaniu dodatkowej wskazówki godzinowej w 24-częściowej skali. Robi ona pełny obrót w trakcie doby. W zestawieniu z 12 godzinną tradycyjną skalą pozwala to na sprawdzanie aktualnego czasu w dwóch różnych strefach czasowych. Bez względu na zastosowane technologie i sposób prezentacji czasu, nie ma raczej wątpliwości co do tego, że tego rodzaju zegarki nie odejdą szybko do lamusa i nie zostaną raczej zastąpione przez nowocześniejsze technologie, na przykład telefony komórkowe.


Zegarki dual time – czym są?


Dual time, czyli podwójny czas to wskazanie na przykład na dodatkowym zegarze aktualnego czasu, który obowiązuje w innej strefie czasowej. Wariacji na ten temat jest na tyle wiele, że producenci mogą wykorzystać ciekawy design, by wpleść dual time w wygląd całej tarczy. Dual time to funkcja idealna dla osób, które bardzo często podróżują pomiędzy różnymi strefami czasowymi.
Oczywiście dual time nie jest obowiązkowym dodatkiem do zegarków. Da się bez tego obejść po prostu odejmując stosowną liczbę godzin w głowie. Jednak z czasem okazać się to może po prostu niewygodne, a zegarek zastępuję tę funkcję.


Co należy wiedzieć przy zakupie?


Rozważając zegarek z podwójnym czasem lub GMT, sprawdź, czy wskazówkę 24-godzinną można ustawić niezależnie na drugą strefę czasową. Ponadto, jeśli zegarek nie ma wskazówki 24-godzinnej, sprawdź, czy drugiej strefie czasowej towarzyszy wskaźnik AM/PM lub wskaźnik nocy/dnia. W przeciwnym razie zegarek nie może być niezawodnie używany do rozpoznawania pory dnia w odległym referencyjnym obszarze świata. Zegarki te mogą być „dwukrotne”, ale nie można ich uznać za zegarki GMT w sensie technicznym, ponieważ Greenwich Mean Time uwzględnia format 24-godzinny.
Tego typu modele są dla osób często wyjeżdżających za granicę, szczególnie do pracy, nieocenionym dodatkiem. Nic więc dziwnego, że najbardziej prestiżowe marki zegarmistrzowskie mają w swojej ofercie właśnie takie propozycje. Nierzadko świadczą one o prestiżu i poza funkcją czysto użytkową są także oznaką statusu posiadacza. Tego rodzaju dodatki bardzo rzadko pojawiają się w czasomierzach z niższej półki cenowej.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium