Rodzaje kopert w zegarku

Rodzaje kopert w zegarku

Koperta zegarka to jego zewnętrza obudowa, a także tak naprawdę cały szkielet. Jej podstawową funkcją jest ochrona delikatnego mechanizmu i cyferblatu. Zostały na niej umieszczone wszelkie elementy zewnętrzne, w tym koronka i przyciski. Od kształtu koperty zegarka w dużej mierze zależy jego cały wygląd.

Okrągła


Jest to prawdopodobnie najbardziej rozpowszechniony typ kształtu koperty zegarka. Okrągłe koperty zegarków są uważane za najbardziej bezproblemowy sposób wyświetlania i odczytywania czasu. Unikalną cechą okrągłych kopert zegarków jest to, że reprezentują pewną minimalistyczną estetykę, której nie można znaleźć w przypadku innych kształtów zegarków.

Kwadratowa


Jest to kształt koperty zegarka, który nieco stracił na popularności w miarę upływu czasu, ale ponownie wraca do łask. Kiedyś był stosowany w zegarkach wieczorowych i został zaadaptowany przez marki takie jak Vacheron Constantin i Audemars Piguet. Obecnie często wykorzystywany jest również w modelach sportowych i outdoorowych. Marką, która chętnie korzysta z tego typu rozwiązań jest Casio w G-Shock.

Prostokątna

Prostokątne koperty zegarków, które kojarzą się głównie z zegarkami vintage. Ten kształt jednak wraca do łask, ponieważ emanuje poczuciem elegancji.
Taka forma koperty została po raz pierwszy zauważona w 1917 roku, kiedy Cartier wypuścił swój Cartier Tank. Miał kształt prostokąta i inspirowany był czołgami Renault używanymi w czasie I wojny światowej. Model zyskał popularność tak szybko, że wielu miłośników zegarków zaczęło nazywać prostokątną kopertę po prostu „czołgiem”./h2>

Owalna

Kształty owalnych kopert zegarków wywodzi się z kształtu okrągłego. Są preferowane przez określonego typu entuzjastów zegarków. Ich paski są na ogół cieńsze i bardziej eleganckie, dlatego zegarki o owalnych kształtach są uważane za klasyczne i piękne.

Tonneau

Koperty zegarków tonneau wyglądają jak beczki, co ma sens, ponieważ słowo tonneau dosłownie oznacza „baryłkę” po francusku. Można go opisać jako prostokątną obudowę zegarka z zaokrąglonymi rogami. Wielu entuzjastów zegarków myli kształt poduszki z tonneau, ale mają one pewne podstawowe chociaż drobne różnice. Koperta tonneau jest przede wszystkim dłuższa. Ten typ koperty był bardzo popularny w latach 70. i był widoczny na wielu zegarkach nurkowych i chronografach.

Awangarda

Awangardowy kształt koperty zegarka obejmuje innowacje, kwestionuje normy i na nowo definiuje konwencje. Każdy kształt jest wyjątkowy i dodaje mu charakteru.

Carre

Koperta zegarka carre to w zasadzie prostokąt lub kwadrat, ale z kilkoma podstawowymi różnicami. W przeciwieństwie do kształtu kwadratowego lub prostokątnego, kształt carre ma proste krawędzie boczne, które są zaokrąglane w górę i w dół.

 

Asymetryczna

W rzeczach niekonwencjonalnych jest pewne piękno. Na pierwszy rzut oka asymetryczne koperty wyglądają trochę jak okrągłe, ale koronka jest dużo szersza i ma wyrazisty charakter.

Poduszka

Kształt poduszki ma charakterystyczny kwadratowy profil, ale zaokrąglone krawędzie. Ten kształt koperty zegarka rozsławił Panerai Radiomir w 1940 roku. Od tego czasu zyskał na znaczeniu i był widywany na zegarkach nurkowych i sportowych. Jednak jest równie popularny w przypadku luksusowych zegarków wieczorowych.

Carage

Kształty kopert zegarków carage są zasadniczo owalne, ale owal jest obrócony o 90 stopni, co sprawia, że zegarek ma kształt poziomy, a nie pionowy. Jest to w zasadzie odgałęzienie okrągłego kształtu koperty zegarka i prawdopodobnie dlatego jest nadal popularne.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium