Dlaczego zegarek się spóźnia?

Dlaczego zegarek się spóźnia?


Czy twój zegarek codziennie spóźnia się? To może być naprawdę duży problem. Istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest jednak to, że nie ma on mocy wymaganej do prawidłowego działania. Temperatura, magnetyzm i wstrząsy również mogą wpływać na dokładność zegarka.

 

Przyczyny spóźniania się zegarka 


1. Brak konserwacji
Jeśli zauważysz, że zegarek zaczyna się spóźniać, może to oznaczać, że wymaga czyszczenia lub smarowania. Jeśli zauważysz, że wskazówka minutowa odbija się nieco do tyłu, zanim ruszy do przodu, oznacza to, że koła zębate się zużyły lub wypadły. Właściwy serwis i czyszczenie kół zębatych rozwiązałoby problem.


2. Stare baterie
Stara bateria może również spowodować spóźnianie się zegarka. Wymiana baterii powinna rozwiązać problem.


3. Stary zegarek
Jeśli jest to stary zegarek, może zacząć się spóźniać. W takim przypadku możesz rozwiązać problem, zlecając specjalistom przegląd zegarka, jego ekspertyzę i w przypadku wykrycia problemu, wymianę odpowiednich elementów czasomierza.


4. Magnetyzm
Pola magnetyczne z urządzeń gospodarstwa domowego mogą wpływać na zegarek. Jeśli sprężyna balansowa zostanie namagnesowana, zegarek zacznie tracić czas. Zegarek można rozmagnesować samodzielnie albo u zegarmistrza.


5. Zegarki automatyczne
Zegarki automatyczne mogą „gubić” czas lub nawet przestać działać, jeśli nie nosisz ich regularnie. W przypadku zegarka automatycznego ruch jest jego sercem. Ruch nadgarstka aktywuje nakręcanie zegarka. Jeśli nie nosisz zegarka regularnie, nie będzie miał wystarczającej mocy do prawidłowego działania.


6. Uderzenie
Twój zegarek mógł zostać delikatnie uszkodzony. Uderzenie mogło spowodować przeskoczenie do przodu ostatniego skręcenia sprężyny. Wymaga to naprawy.


7. Przylegające sprężyny
Jeśli sprężyny przylegają do siebie, zegarek może zacząć się spóźniać. Ten problem jest łatwy do rozwiązania przez profesjonalistę.

 

8. Niska rezerwa chodu
Zegarek zacznie się spóźniać, jeśli rezerwa chodu się wyczerpie. Jeśli jest to zegarek mechaniczny bez automatycznego naciągu, musisz go nakręcić.

Co zrobić, jeśli zegarek zacznie się spóźniać?

Podobnie jak silnik samochodowy, który wymaga okresowych przeglądów i konserwacji, silnik zegarka również wymaga serwisowania i naoliwienia, aby działał prawidłowo. Standardowo każdy zegarek mechaniczny powinien być oddawany na przegląd co 2-3 lata. W ten sposób zachowuje dobry stan przez długi czas, a ty unikniesz problemów  ze spóźniającym się zegarkiem.
Jeśli zauważysz, że zegarek spóźnia się, powinieneś zanieść go do warsztatu zegarmistrzowskiego w celu dokładnego wyczyszczenia i naoliwienia. To rozwiązanie dotyczy zarówno zegarków mechanicznych, jak i kwarcowych. Prosta regulacja wagi może również rozwiązać problem, jeśli jest to zegarek mechaniczny.
W przypadku zegarków automatycznych konieczne byłoby ręczne nakręcenie zegarka. Zapewniłoby to zegarkowi dużą moc, która jest wymagana do prawidłowego działania. Nawet jeśli zegarek automatyczny jest noszony codziennie, nadal należy go ręcznie nakręcać co najmniej dwa razy w tygodniu.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium