Czym jest rezerwa chodu w zegarku?

Czym jest rezerwa chodu w zegarku?

Prosta, choć niezwykle użyteczna komplikacja, wskaźnik rezerwy mocy („Reserve de marche” po francusku) w zasadzie pozwala użytkownikowi zorientować się, ile energii pozostało w mechanicznej sprężynie zegarka. Zazwyczaj występuje w postaci małej wskazówki i odpowiedniej skali podanej w godzinach (alternatywnie można użyć obracającego się koła widzianego przez otwór). W zegarku nakręcanym ręcznie liczba godzin wskazywana przez skalę to czas pozostały do nakręcenia zegarka, natomiast w zegarku automatycznym jest to czas, przez który zegarek będzie działał, kiedy nie jest noszony.

 

Skąd to się wzięła rezerwa chodu?

Wczesne chronometry morskie i zegarki kieszonkowe klasy kolejowej posiadały wskaźniki rezerwy chodu, chociaż pierwsze zegarki naręczne z tą komplikacją powstały dopiero w XX wieku (kiedy to sam zegarek noszony na nadgarstku stał się popularny).

Dlaczego rezerwa chodu ma znaczenie?

W pełni nakręcony zegarek mechaniczny często ma rezerwę chodu do dwóch dni (35-48 godzin to dobra średnia wartość). Warto jednak wiedzieć, przez ile jeszcze godzin zegarek będzie działał, dopóki nie będzie wymagał kolejnego nakręcenia. W przeciwnym razie może się okazać, że spoglądasz na zegarek, który nagle przestał wskazywać prawidłową godzinę i stał się bezużyteczny.
Ponieważ długość sprężyny głównej jest bezpośrednio skorelowana z wielkością rezerwy mocy zegarka, wiele zegarków z wyższej półki wykorzystujących dłuższe sprężyny główne ma rezerwy mocy na kilka dni. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli zegarek jest ręcznie nakręcany, jeśli całkowicie go nakręciłeś i położyłeś na biurku na kilka dni, możesz mieć jeszcze kilka dni, podczas których możesz nosić zegarek, zanim będzie trzeba go ponownie nakręcić.

 

Różne formy rezerwy chodu


Producenci zegarków umieszczają wskaźnik rezerwy chodu w różnych miejscach na tarczy i formach. Chociaż najczęstsza lokalizacja znajduje się na tarczy, nie zawsze tak jest. Należy pamiętać, że brak wskaźnika na tarczy nie oznacza, że nie ma on rezerwy chodu. W zależności od zegarka może nie być wskaźnika lub może być widoczny przez dekiel. Najpopularniejsze wskaźniki rezerwy chodu to otwór, widok liniowy, tak zwane ciasto oraz rezerwa chodu plus/minus, gdzie nieduża wskazów pokazuje pozostały chód.

 

Zegarki z największą rezerwą chodu


Hublot MP-05 La Ferrari ma imponującą rezerwę chodu 1200 godzin. Ten zegarek powstał w wyniku współpracy między Ferrari i Hublot, a jego nazwa odnosi się do 1,42 miliona dolarów La Ferrari. Aby osiągnąć 50-dniową rezerwę chodu, La Ferrari wykorzystuje 11 luf ze sprężyną główną. Potrzebne jest specjalne narzędzie do nakręcania wszystkich luf, które „zasilają” zegarek, co wydaje się raczej niepraktyczne.

Tuż za tym gigantem znajduje się Rebellion Prometheus z 41-dniową rezerwą mocy. Ten zegarek jest napędzany 6 lufami.

A. Lange & Söhne Lange 31 ma 744 godziny rezerwy chodu z wykorzystaniem podwójnych luf ze sprężynami o długości 1,875 metra. Naprężenie, które utrzymują te sprężyny, wymaga bardzo mocnego ruchu i specjalnego wychwytu, który wypływa z wtórnej sprężyny remontoirowej.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium