Promocje na zegarki do -50%! Sprawdź tutaj

Fazy księżyca w zegarku – co to za funkcja?

Fazy księżyca w zegarku – co to za funkcja?

Niewątpliwie wskaźnik faz księżyca na tarczy zegarka wygląda bardzo efektownie i jest jej prawdziwą ozdobą. To tego rodzaju komplikacja, w której warto się skupić na jej wizualnym aspekcie, a niekoniecznie na ogromnej przydatności. Zazwyczaj jej wygląd to zmieniający się księżyc, co może wspaniale wyglądać w zestawieniu z pozostałymi elementami czasomierza.


Czym są fazy księżyca?


Fazy księżyca to nic innego jak jego wygląd widziany z powierzchni Ziemi, w zależności od tego, jak jest on oświetlany przez Słońce. Co noc księżyc zmienia nieco swój kształt, jednak cztery jego podstawowe fazy to nów, kwadra pierwsza, pełnia oraz kwadra ostatnia. Nów to moment, kiedy księżyc nie jest widoczny, ponieważ znajduje się w jednej linii ze Słońcem. Kwadry to czas, kiedy widoczna jest tylko część księżyca (odpowiednio lewa lub prawa). Pełnia jest okresem, kiedy to jest on najlepiej oświetlony i dlatego w pełni widoczny.


Czym jest ta funkcja w zegarku?


Odkąd tylko została wprowadzona ta komplikacja, zasada jej działania się nie zmieniła. Zazwyczaj za tradycyjną tarczą czasomierza znajduje się mała, która ma na swoją powierzchnię naniesione dwa identyczne księżyce (na godzinie szóstej oraz dwunastej). Tarcza ta obraca się, a jeden pełny cykl jej obrotu wynosi dwadzieścia dziewięć i pół dnia. Tarcza księżycowa działa za sprawą wykorzystania koła zębatego połączonego z kołem godzinowym. Przygotowany specjalnie metalowy wskaźnik, który jest połączony z kołem godzinowym, przeskakuje o jedną zębatkę co 24 godziny.
Tak naprawdę cykl księżycowy wynosi 29.530588853 dni, co rozmija się z uproszczonym cyklem faz księżyca na zegarku. Z tego powodu po jakimś czasie dochodzi do większych rozbieżności, które muszą zostać skorygowane. Takie odchylenie koryguje się raz na niemal 3 lata, dokładnie 2 lata, 7 miesięcy oraz 20 dni.


Czy w każdym zegarku powinna się znaleźć komplikacja związana z fazami księżyca? Z pewnością nie, ponieważ nie każdemu użytkownikowi zegarków jest to potrzebne. Zazwyczaj decyduje się na nią ze względu na walory czysto estetyczne. Są jednak osoby, którym się to faktycznie przyda, tacy jak miłośnicy żeglarstwa, grzybiarze, czy myśliwi. Jest to praktyczne również dla osób, które chcą żyć w zgodzie ze wskazaniami przyrody. Jest to dodatek z pewnością oryginalny, przyciągający spojrzenie do czasomierza.


Wygląd faz księżyca na zegarku


Samo działanie tej komplikacji nie jest trudne i raczej niczego się w jej zakresie nie zmienia. Jedyna zmiana dotyczy kwestii designu. Wiele marek zegarków, szczególnie tych bardziej luksusowych, w tym zakresie pozostaje tradycjonalistami. Klasyczne jest połączenie złotego księżyca w zestawieniu z rozgwieżdżonym niebem w niebieskim kolorze. Oczywiście to tylko baza, która może stać się bardziej minimalistyczna lub bardziej ozdobna. Coraz częściej spotkać można także funkcje fazy księżyca w kolorowej, nowoczesnej wersji. Najważniejsze, aby wszystko było spójne.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl