Czy zegarki automatyczne są dokładne?

Czy zegarki automatyczne są dokładne?

Zegarki mechaniczne są ulepszane od wielu lat. Każdy producent chciałby, żeby to właśnie jego produkty uchodziły za najdokładniejsze i po prostu najlepsze. Jak jest w przypadku zegarków automatycznych?
Czy ich mechanizm również można określić mianem dokładnego?

 

Czy zegarki automatyczne spóźniają się?

 

Patrząc z technicznego punktu widzenia, zegarki automatyczne spóźniają się albo przyśpieszają pokazywaną godzinę. Jednak te odchylenia są tak niewielkie, że zwykły użytkownik nawet ich nie zauważy. Generalnie dokładność standardowego mechanizmu automatycznego wynosi +/- 25 sekund dziennie. Dlatego przyjmuje się, że standardowe zegarki automatyczne są dokładne na 99,97%. Marki, które pochwalić się mogą większą dokładnością, z pewnością wspomną o tym w swojej reklamie. Tego rodzaju informacje skuszą wszystkich miłośników precyzji. Jeżeli należysz do tego grona, poszukaj zegarka z chronometrem, który daje wahania nie większe niż od -4 do +6 sekund na dobę.


Jaka jest dokładność chronometrów?


COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres) to organizacja nonprofit, której celem jest mierzenie i certyfikowanie dokładności zegarków. Certyfikat otrzymują te zegarki, których poziom dokładności jest najwyższy. Istnieje wiele chronometrów o dokładności -4 lub +6 sekund w normalnych, codziennych warunkach.

Co zrobić, żeby zegarek był bardziej dokładny?


Testy COSC są rygorystyczne i ekstremalne, jednak niektóre mechanizmy niecertyfikowane mogą osiągnąć taki rezultat, jeżeli tylko są właściwie użytkowane.

  1. Zegarek automatyczny na noc powinien być odkładany na płasko i skierowany w górę. Zegarmistrz bowiem dostosowuje jego chód właśnie do takiej pozycji. W pozycji bocznej działa grawitacja, która odpowiada za nieścisłości.
  2. Dobrym pomysłem na właściwe przechowywanie zegarka automatycznego, jeżeli nie jest używany, jest włożenie go do rotatora. Zegarka nie powinno się również trzymać w pobliżu źródeł pola magnetycznego, takiego jak głośniki oraz tablety.
  3. Obecnie większość zegarków posiada rezerwę chodu na poziomie 48, 60 lub 80 godzin. Określa to czas pracy czasomierza po ściągnięciu go z nadgarstka. Żeby sprężyna mechanizmu zmagazynowała wystarczającą ilość energii, należy zegarek nosić intensywnie przez minimum 6-8 godzin i to przez co najmniej 5 dni. Wraz z wiekiem rezerwa chodu zegarka może maleć. Dokładność chodu można oczywiście regulować u zegarmistrza. Jednak robić się tak powinno jedynie, jeżeli różnice w pokazywanym czasie przekroczą normy albo przy okazji regularnego przeglądu. Z czasem dokładność mechanizmu może się zmniejszać, ze względu na przykład na pojawienie się nieznacznych tarć.

Generalnie uznaje się, że to zegarki mechaniczne są mniej dokładne, chociażby z uwagi na możliwe pojawienie się luzu na jego kołach napędowych. Przy zegarku automatycznym także należy się liczyć z delikatnymi wahaniami i wyboru dokonywać świadomie, chociaż nie są to różnice wpływające na jakość korzystania z czasomierza.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium