Promocje na zegarki do -50%! Sprawdź tutaj

Zegarki Atlantic - 8 interesujących faktów z historii marki

Zegarki Atlantic - 8 interesujących faktów z historii marki

Zegarki Atlantic to jedna z tych marek, do których w Polsce mamy spory sentyment. Poznaj kilka interesujących faktów na temat szwajcarskiej marki.


1. Eduard Kummer Bettlach (EKB) - taką nazwę pierwotnie nosiło przedsiębiorstwo założone przez Edwarda Kummera w 1888 roku w Bettlach koło Grenchen, w Szwajcarii. Firma początkowo zajmowała się tylko i wyłącznie produkcją podzespołów dla innych znanych szwajcarskich marek jak Longines czy Certina. Nazwa Atlantic pojawiła się na tarczach w latach 30. XX wieku, kiedy przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję własnych czasomierzy. Nazwa firmy została zmieniona dopiero w 1952 roku. Do tego czasu określenie Atlantic funkcjonowało jako marka zegarków, a nie nazwa firmy.

2. Przedsiębiorstwo Edwarda Kummera było jednym z pierwszych producentów zegarków wodoodpornych. Stąd też pojawienie się nazwy Atlantic, która miała nawiązywać do wody i przestrzeni oceanu a tym samym do wyjątkowych cech czasomierzy. Warto jedna pamiętać, że zdecydowana większość wyprodukowanych wówczas przez firmę zegarków na rękę nie była nawet w 1% wodoodporna...

3. Kotwica i cyrkiel to elementy składające się w litery, to elementy współczesnego logo Atlantic. Logo ulegało znacznym przeobrażeniom na przestrzeni lat. Ma to pewien plus, ponieważ na podstawie wyglądu logo możemy ocenić wiek danego zegarka. Współczesne logo Atlanatic powstało w latach 90. XX wieku.

4. W 1960 roku firma opatentowała „speed-switch“ - mechanizmu szybkiego przesuwu datownika za pomocą koronki. To kamień milowy nie tylko w historii marki Atlantic, ale również historii zegarmistrzowska. Innowacja umożliwiła zmianę daty 52 razy szybciej niż do tej pory.

5. Atlantic WorldMaster to najpopularniejszy, kultowy model marki. Uwielbiany był przede wszystkim ze względu na solidną konstrukcję, elegancką tarczę i doskonały stosunek jakości do ceny. W 2008 roku marka odświeżyła go w linii WorldMaster 1888. Oferuje warianty modeli, w tym:

  • Art Deco Mechnical - utrzymane w stylu retro z tarczą nawiązującą do modelu Atlantic Worldmaster PRIMA z lat 50. XX w.
  • Lusso - z ręcznie nakręcanym mechanizmem Unitas 6498-17
  • Speedway Royal - sportowy zegarek z chronografem nawiązujący do modelu z 1957 roku.

 

6. Zegarki Atlantic po raz pierwszy pojawiły się na polskim rynku w roku 1950 roku XX wieku. Już w latach 60. XX w. Polska była najlepszym rynkiem zbytu dla zegarków Atlantic w całej Europie Wschodniej.

6. Atlantic WorldMaster był szczególnie popularny w komunistycznej Polsce, gdzie stanowi łączności z zachodnim stylem życia. Wg jednej z plotek Atlantic Worldmaster miał być noszony przez podoficerów armii Stanów Zjednoczonych. Ten mit nie miał pokrycia w rzeczywistości, jednak dołożył swoją cegiełkę do popularności tych zegarków w naszym kraju.


7. Firma Atlantic znalazła się na skraju upadku (podobnie jak niemal cała szwajcarska branża zegarmistrzowska) z powodu japońskiej rewolucji kwarcowej w latach 70. XX w. Przedsiębiorstwo znalazło, jednak receptę na wyjście z kryzysu. Skoncentrowało się na handlu z krajami Europy Wschodniej. Z tego względu marka Atlantic jest doskonale znana w takich krajach jak Bułgaria, Rumunia, Polska czy Węgry.

7. Ambasadorem marki Atlantic na Polskę (2007) i całą Europę (2009) jest jeden z najbardziej znanych polskich kierowców rajdowych Krzysztof Hołowczyc.

 

Kup zegarki Atlantic w naszym sklepie 

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper.pl