10 rzeczy, które mogą zniszczyć zegarek

10 rzeczy, które mogą zniszczyć zegarek


Uszkodzenie zegarka nie jest takie proste, ale jest możliwe.
Oto 10 najczęstszych powodów awarii.


1. Nie wciśnięcie koronki w pobliżu wody

Częstą przyczyną uszkodzeń spowodowanych przez wodę i korozję jest brak wciśnięcia koronki po ustawieniu godziny lub daty. Podczas korzystania z zegarka w pobliżu wody niezwykle ważne jest, aby koronka znajdowała się we właściwej pozycji.


2. Niewłaściwe przechowywanie zegarków

Zegarek najlepiej trzymać w oryginalnym pudełku, aby zapobiec porysowaniu i uszkodzeniom mechanicznym.
O najlepszych sposobach przechowywania zegarków przeczytasz tutaj. 


3. Odkręcanie koronki

Typowym błędem jest odkręcanie koronki. Uważa się, że zmniejsza to nacisk sprężyny.

4. Wilgoć

Wilgoć to kolejny powszechny problem podczas przechowywania zegarków. Kiedy zegarek automatyczny zostanie wystawiony na działanie wilgoci, zacznie korodować. Wilgoć może również powodować gęstnienie olejów, co  może zaburzać pracę ruchomych części mechanizmu. 

5. Silne wstrząsy

Zegarki automatyczne nie są wcale bardzo delikatne, jednak silne wstrząsy mogą przemieszczać różne elementy mechanizmu. Narażenie zegarków automatycznych na duże wstrząsy i uderzenia może spowodować nieprawidłowe ustawienie lub uszkodzenie elementów mechanizmu. Chociaż nowoczesne zegarki automatyczne są bardzo trwałe, zaleca się zdejmowanie zegarków automatycznych podczas niebezpiecznych prac.

6. Noszenie zegarka z rozbitym szkiełkiem

Samo rozbite szkiełko jest łatwe do wymiany dla zegarmistrza.  Jeśli nic innego nie zostanie uszkodzone w wyniku uderzenia, zegarek nadal może poprawnie funkcjonować. Jednak nigdy nie powinieneś chodzić z rozbitym szkiełkiem.
Z jednej strony wygląda to brzydko, a z drugiej – woda ma wówczas swobodny dostęp do wnętrza zegarka.

7. Brak serwisu

Jednym z największych błędów popełnianych przez nowych posiadaczy czasomierzy jest nieodpowiednia obsługa ich zegarków. Każdy zegarek automatyczny powinien być regularnie serwisowany. Typowe zalecenie to co 3 do 5 lat. Jednak niektóre marki zalecają mniejsze lub większe terminy. 

8. Zmiany temperatury

Zmiany temperatury mogą powodować kondensację i wilgoć wewnątrz zegarka. Gwałtowne zmiany temperatury sprawiają, że gumowe uszczelki bardzo szybko się ściskają i rozszerzają.


9. Narażanie zegarka na magnetyzm

Inną rzeczą, o której zwykle nie myślisz, jest magnetyzm. Pole magnetyczne wytwarza wiele przedmiotów codziennego użytku. Większość zegarków automatycznych wykonana jest z metalu, który można łatwo namagnesować.


10. Naprawa zegarków DIY

Coraz popularniejsze stają się samodzielne naprawy zegarków. Istnieje kilka przyczyn tego rosnącego trendu. Jednym z nich jest to, że Youtube sprawił, że wygląda to bardzo łatwo. Takim działaniem można wyrządzić jednak wiele szkód.

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium