Zegarki z brązu - w czym tkwi ich urok?

Zegarki z brązu - w czym tkwi ich urok?

Używanie brązu do produkcji zegarków to trend, który w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Jest to oczywiście powrót do korzeni, bo pierwsze zegarki były wykonywane właśnie z tego stopu. Firmy zegarmistrzowskie wykorzystują tę modę do tworzenia swoich nowych projektów. Dlaczego warto kupić taki czasomierz?

Tradycyjne wykorzystywano brąz do produkcji zegarków. Współcześnie większość produkowanych zegarków jest jednak wykonywana ze stali nierdzewnej, która ma wiele zalet. Stal jest niedroga, wytrzymała, łatwa do polerowania, ma świetne właściwości antykorozyjne i nie tylko. Firmy poszukują jednak innych rozwiązań, by zachęcić niezdecydowanych do zakupów właśnie u siebie. Stąd pomysł na zegarki z brązu.

 

Zalety zegarków z brązu

Brąz to stop składający się głównie z miedzi i cyny z dodatkiem ewentualnie innych metali, takich jak nikiel, cynk
i mangan, w zależności od tego, jakich cech poszukuje marka. Stop ten ma właściwości antykorozyjne w kontakcie ze słoną wodą, co jest świetną rzeczą w zegarkach służących do nurkowania.

  • Główną zaletą brązu jest jego wygląd. Nie jest to cenny materiał, ale zegarki wykonane z tego stopu prezentują się bardzo oryginalnie.
  • Jest on także trwały i twardy, chociaż są materiały wyprzedzającego go pod tym względem.
  • Z czasem zyskuje piękną patynę, a więc starzeje się w widowiskowy sposób. Brąz jest stopem zawierającym duże ilości miedzi, przez co jest bardzo podatny na utlenianie. Jest to reakcja chemiczna, która zachodzi, gdy niektóre metale są wystawione na działanie tlenu i powoduje powstanie cienkiej warstwy zielonego lub brązowego przebarwienia na powierzchni metalu, którą nazywamy patyną. To sprawia, że czasomierz zyskuje wygląd vintage i ma indywidualny charakter. Żadne dwa zegarki nie będą wyglądały dokładnie w taki sam sposób, co jest ważne dla prawdziwych znawców sztuki zegarmistrzowskiej.

Oczywiście najważniejsze w przypadku zegarka jest ochrona jego mechanizmu i trwałość.
Z biegiem czasu brąz zyskuje stabilną utlenioną warstwę, która działa jak ochrona koperty. Innymi słowy, utlenianie nie uszkadza obudowy, a raczej ją chroni. Gdy warstwa utleniona jest wystarczająco gruba, nie ma już kontaktu z tlenem, a zatem utlenianie się kończy.

Wady zegarków z brązu

Brąz zawiera miedź, która reaguje ze skórą i potem. W rezultacie częstym „problemem” w przypadku zegarków z brązu jest to, że mogą pozostawić na nadgarstku zielone ślady. Wielu producentów częściowo rozwiązało ten problem, stosując dekiel bez dodatku brązu. To część zegarka, która ma najbliższy kontakt ze skórą na nadgarstku.
W przeciwieństwie do stali, stop ten nie jest hipoalergiczny i może powodować oznaki uczulenia u osób szczególnie wrażliwych. Przed zakupem biżuterii z brązu dobrze jest przeprowadzić próbę uczuleniową, aby przekonać się do jej bezpieczeństwa.

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium