Powermatic 80 – 5 rzeczy, które warto wiedzieć o tym mechanizmie

Powermatic 80 – 5 rzeczy, które warto wiedzieć o tym mechanizmie

Powermatic 80 to bardzo precyzyjny a jednocześnie bardzo tajemniczy mechanizm używany w markach zegarkowych Swatch Group. Co warto o nim wiedzieć?

1. Data powstania

Powermatic 80 po raz pierwszy został zaprezentowany na Baselworld w 2012 roku. Zaczął być produkowany w 2013 roku przez Swatch Group.

2. Powstał na bazie ETA C07

Powermatic 80 stosowany jest tylko w zegarkach należących do grupy Swatch Group (Tissot, Certina, Rado, Mido i Hamilton). Oparty na serii ETA Calibre C07, który z kolei bazuje na legendarnym kalibrze ETA 2824-2. Co więcej, ETA nie dostarcza żadnej oficjalnej dokumentacji dotyczącej serii C07. Jest on więc bardzo tajemniczy, a bazować można jedynie na skąpej dokumentacji fotograficznej. Istnieją co najmniej cztery odmiany C07 (C07.111, C07.141, C07.611, C07.651, C07.811) używane w zegarkach oznaczonych jako Powermatic 80.

3. Jaką ma rezerwę chodu?

Zegarek z mechanizmem Powermatic 80 wykorzystuje energię, która jest wytwarzana przez osobę, która go nosi. Oczywiście można go również nakręcić przy pomocy koronki. Ten mechanizm posiada 80 godzinną rezerwę chodu oraz brak konieczności ręcznej regulacji chodu. Zachowa precyzję wskazywania godziny nawet po trzech dniach nienoszenia. To oznacza znaczne wyprzedzenie konkurencji pod tym względem.
Ze względu na przedłużoną rezerwę chodu, zadecydowano o zmniejszeniu częstotliwości chodu z 4 Hz do 3 Hz, co zapewniło lepszą dystrybucję energii. Sprężyna naciągu została wydłużona za sprawą zmniejszenia średnicy rdzenia bębna.


4. Nie ma regulatora

Powermatic 80 nie jest wyposażony w ETAChron lub w inny system regulacji. Klasyczną regulację chodu poprzez zastosowanie przesuwki zastąpiono regulacją wykorzystującą moment bezwładności koła balansu. W tym celu korzysta się z dwóch śrub na wieńcu koła. Niekoniecznie oznacza to, że mechanizmu nie da się zupełnie wyregulować lub serwisować, ale z pewnością oznacza to trudności w znalezieniu odpowiedniego zegarmistrza.


5. Wykorzystuje krzemową sprężynę balansu

Mechanizm został wyposażony w opatentowaną krzemową sprężynę balansu. Krzem jest materiałem używanym w zegarmistrzostwie, aby wyeliminować szkodliwy wpływ pola magnetycznego na precyzję zegarka. Marka Tissot oferuje zdecydowanie lepszą ochronę przed zakłóceniami mechanizmów. Pole magnetyczne emitują różne przedmioty codziennego użytku, w tym na przykład smartfony lub laptopy. Dzięki krzemowej sprężynie balansu w każdych okolicznościach czasomierz jest niezawodny. Właściwości krzemu sprawiają, że sprężyna jest odporniejsza
i solidniejsza.

Mechanizm Powermatic 80 i jego wszystkie odmiany znaleźć można jedynie w zegarkach marek zrzeszonych w Grupie Swatch, czyli na przykład w asortymencie Tissot, Certiny, Hamilton, Rado, Mido. Na razie nie może być mowy o wykorzystaniu go w czasomierzach spoza tej grupy. Przedstawione cechy Powermatic 80 sprawiają, że jest to mechanizm z najwyższej półki, obecnie możliwy do odnalezienia także w bardziej przystępnych cenowo zegarkach.

 

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium