Osoby, które zimą postanawiają wyjechać w góry albo po prostu chcą pojeździć na nartach, często obawiają się, jak niska temperatura wpłynie na funkcjonowanie ich zegarka. Czy mrozy osłabiają jego działanie?
Czy mróz wpływa na działanie zegarka?
To, w jaki sposób mróz wpłynie na funkcjonowanie zegarka, zależy w dużej mierze od konkretnej marki i modelu zegarka. Producenci często bezpośrednio na stronie internetowej albo w instrukcji dołączanej do zegarka wskazują na zakres temperatur, przy których czasomierz będzie działał prawidłowo. Na przykład w przypadku Omegi jest to zakres od – 20 do + 70 stopni Celsjusza. Każda firma będzie miała inne standardy, ponieważ inny jest również sposób zabezpieczania części zegarka i klasa szczelności. Nie ma jednego, określonego poziomu, do którego zegarek działać będzie stuprocentowo prawidłowo.
Zazwyczaj ten niski zakres możliwych temperatur dotyczy spodniej części zegarka. Pamiętać trzeba również, że jeżeli czasomierz ma bezpośredni kontakt ze skórą właściciela, to taka niska temperatura również nie będzie osiągnięta. Przy skórze jest jednak zdecydowanie cieplej. Czasomierz jest także dodatkowo chroniony na przykład przez odzież.
Materiały różnie reagują na niskie temperatury
Mechaniczne części zegarków są wykonane z metalu. Taki materiał może się nieco rozszerzać i kurczyć wraz ze zmianami temperatury, co wpływa na dokładność mierzenia czasu. Zwykle w wysokich temperaturach zegarek zaczyna się spóźniać, natomiast w czasie mrozu – przyśpiesza nadmiernie. Nie ma raczej szans na to, by zegarek dosłownie zamarzł. Bardziej prawdopodobne są właśnie błędy we wskazywaniu czasu.
Zegarek kwarcowy powinien być zaprojektowany w dokładnie ten sam sposób, co automatyczny, by dobrze funkcjonować także w skrajnych warunkach. Jednak w jego przypadkach obserwuje się większe różnice w dokładności mechanicznej niż w przypadku zegarka automatycznego. Zegarki kwarcowe mają obwody elektroniczne, które są bardziej narażone na niskie temperatury. Jednak poważne uchybienia zdarzają się raczej podczas naprawdę skrajnych mrozów. Dlatego jeżeli nie wybierasz się na Antarktydę i masz zegarek uznanej marki, dbającej o dobrą izolację, raczej nie musisz obawiać się dużego wpływu złej pogody na niego. Zawsze jednak bezpieczniej jest chronić zegarek, poprzez dodanie mu warstwy ocieplającej: bluzy, kurtki lub rękawiczek. Kiedy na zewnątrz jest naprawdę zimno, lepiej także nie wystawiaj go na działanie niesprzyjającej aury i ogranicz do minimum sprawdzanie bieżącej godziny. Pamiętaj również, że dla czasomierza równie niesprzyjająca jest nagła, szybka zmiana temperatur. Więc jeżeli po szaleństwach na stoku zechcesz ogrzać się przy kominku, lepiej zdejmij zegarek z nadgarstka i odłóż go nieco dalej. Dotyczy to również gorących kąpieli w wannach z hydromasażem odbywających się tuż po powrocie z mroźnej wycieczki. Nawet wodoodporne modele mogą w takich warunkach być gorzej chronione