Renowacja zegarka - na czym polega?

Renowacja zegarka - na czym polega?

Z pewnością wielu z was ma w szufladzie stary zegarek, który został w spadku po jednym z członków rodziny: wujku, dziadku czy babci. Zazwyczaj są to zegarki uznanych i renomowanych szwajcarskich marek. Co zrobić z takim zegarkiem? Czy warto oddać go do renowacji?

Renowacja starych zegarków - moda czy sentyment?

W ostatnich latach coraz popularniejszy jest trend renowacji zegarków vintage. Zamiast kupowania nowego modelu, wielu osób decyduje się na odświeżenie wyglądu starego czasomierza znajdującego się od dawna w posiadaniu rodziny. Dla niektórych motywacją do odnowienia zegarka jest chęć wyróżnienia. Mają pewność, że nikt w ich otoczeniu nie będzie miał na nadgarstku identycznego modelu.
Największą grupę klientów zakładów zegarmistrzowskich specjalizujących się w renowacji stanowią jednak osoby, które odnawiają zegarki z uwagi na ich wartość sentymentalną. Zegarek otrzymali w spadku po pradziadku, dziadku, wujku czy babci i chcą, aby odzyskał swój blask i pierwotny wygląd. W gronie najpopularniejszych marek zegarków poddawanych renowacji znajdują się szwajcarskie brandy takie jak: Doxa, Delbana, Tissot, Atlantic czy Omega.


Czym jest renowacja zegarka?

Renowacja, czyli odnowienie zegarka. To usługa polegająca na odświeżeniu wyglądu zegarka tak, aby odzyskał swój dawny blask. Renowacja jest procesem skomplikowanym i czasochłonnym, i najczęściej dokonywana jest tylko przez wyspecjalizowanych i doświadczonych zegarmistrzów. Zakres prac i czas wykonywania usługi zależy w dużym stopniu od zegarka: jego wieku i stanu technicznego. Może się zdarzyć, że w niektórych przypadkach zdobycie części zamiennych czy odświeżenie poszczególnych elementów może przysporzyć dużo pracy i być kosztownym zabiegiem. Z tego powodu tego typu usługa jest wyceniana indywidualnie i zależy od zakresu prac i kosztów poszczególnych komponentów.

Co robi się podczas renowacji zegarka?

Renowacja zegarka vintage najczęściej obejmuje podstawową konserwację mechanizmu, naprawę lub wymianę wszelkich uszkodzonych części, renowację lub wymianę szkła,  renowację tarczy,  koperty i bransolety. Na koniec zazwyczaj testuje się wodoodporność, a ostatnim krokiem jest monitorowanie zegarka przez 48 - 72 godzin w celu sprawdzenia precyzji chodu.

  • Koperta. Podczas renowacji odświeżana jest powłoka koperty. Usuwana jest stara,  uzupełnia się braki koperty i likwiduje ewentualne wżery. Na koniec wykonywane jest chromowanie koperty.
  • Tarcza. Jeżeli tarcza nadaje się do odnowienia, wówczas stara powłoka zastępowana jest nową (jak w przypadku koperty). W niektórych przypadkach nie ma możliwości odnowienia tarczy, wówczas jest ona wymieniana na najbardziej zbliżoną do pierwotnej.
  • Wskazówki. Na wskazówkach również dokonywana jest wymiana powłoki. Wskazówki zostają odtłuszczone i pokryte luminoforem.
  • Mechanizm. W dobrym zakładzie zegarmistrzowskim wykonywany jest również przegląd mechanizmu. Całość jest rozbierana na części, a każdy element przeglądany, konserwowany, a w razie potrzeby również wymieniany.
  • Pasek i bransoletka. Do zegarka dołączony jest nowy pasek utrzymany w podobnym stylu, co oryginał. Jeśli zegarek jest zawieszony na bransolecie, wówczas w miarę możliwości wykonywane jest odświeżenie bransolety lub jej wymiana.

Po wszystkich tych zabiegach zegarek odzyskuje swój dawny, niepowtarzalny wygląd i może służyć przez długi czas kolejnemu właścicielowi.

Pamiętaj, że renowacje należy przeprowadzać tylko dobry zakładach zegarmistrzowskich, które specjalizują się w wykonywaniu tego typu usług.

 

 

 

Administratorem podanych danych osobowych jest Krakowski Salon Jubilerski W. Strojny Spółka Jawna z siedzibą w Krakowie, ul. Księdza Dercza 3, 30-437 Kraków. Dowiedz się więcej na temat ochrony prywatności.

Sklep jest w trybie podglądu
Sklep internetowy Shoper Premium